Meral Danış Beştaş: “9. Yargı Paketi İyi Niyetli Değil”

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, “9. Yargı Paketi” ile ilgili yaptığı açıklamada, “Hâlâ 8. Yargı Paketi’nin yarattığı hukuksuzluklar tartışılırken etki ajanlığını gündeme getirmek iyi niyetli değildir” dedi. Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “9. Yargı Paketi”ni kapsamlı bir şekilde değerlendirdi.

Kadınların Soyadı Kullanımı ve Anayasa Mahkemesi Kararı

Beştaş, düzenlemenin kadınların kendi soyadlarını tek başına kullanamayacaklarını öngördüğünü belirterek, Anayasa Mahkemesi’nin kadının evlenmeden önceki soyadını evlendikten sonra da kullanabileceğine yönelik kararını hatırlattı. Beştaş, “Bu düzenleme, kadının kazanımlarını yok etme amacı taşıyor” dedi. Gerekçede, çocukların anne ve babalarının soy isimlerinin farklı olmasından etkilenebileceğinin belirtildiğini ifade eden Beştaş, “Çocuklar, anne babalarının tutuklanmasından etkilenmiyor mu? Çocuklar, babalarının annelerine şiddet uygulaması halinde etkilenmiyor mu? Bu listeyi uzatabiliriz; bu sadece bir bahane. Onlar açısından önemli konu; kadınların kazanımlarını yok etmek” diye konuştu.

Terörist Değilsen Ajansın

Beştaş, “etki ajanlığı” konusuna da değinerek, “Türkiye’de herkes bir gün terörist olabilir. Şimdi de etki ajanlığıyla terörist olmayanların herhalde üçte ikisi ajan olarak nitelendirilecek. Ülkede ajandan ve teröristten geçilmeyecek” değerlendirmesinde bulundu. Her yargı paketinin özgürlüklerin, insan haklarının ve hukukun üstüne beton döktüğünü vurgulayan Beştaş, “Hâlâ 8. Yargı Paketi’nin yarattığı hukuksuzluklar tartışılırken etki ajanlığını gündeme getirmek iyi niyetli değildir” ifadelerini kullandı.

Beştaş, Türk Ceza Kanunu’nun 339’uncu maddesine “diğer faaliyetler” başlığıyla yapılan eklemeyle yeni bir suç tipinin ihdas edildiğini belirtti. “Bu değişiklikle halkı susturmanın yeni yöntemleri deneniyor. Bu da yeni bir susturma yöntemi. Yeni cezalar merkezi oluşturuluyor” yorumunu yaptı. Beştaş, bu düzenlemenin özgürlükleri kısıtladığını ve hukukun üstünlüğünü zedelediğini vurguladı.

NHY / AA