İki Êzidî çocuğu köleleştiren Iraklı çift Almanya’da tutuklandı

Yaşları 5 ila 12 yaşlarındaki iki Êzidî kız çocuğunu köleleştiren DAİŞ üyesi Iraklı bir çift, Almanya’da tutukladı.

Almanya’da yaşayan “Twana H.S.” ve “Asya R.A” isimli DAİŞ üyesi Iraklı bir çift, yaşları 5 ila 12 yaşlarındaki iki Êzidî kız çocuğunu köleleştirdikleri gerekçesiyle tutuklandı.

Alman Karlsruhe Federal Savcılığı, dün yaptığı açıklama ile ülkenin güneyindeki Regensburg ve Roth bölgelerinde yakalanan Twana, H.S. ve Asya R.A adlı çiftin, Ekim 2015 ile Aralık 2017 tarihleri arasında Irak ve Suriye’de kalıp
DAİŞ’e üye oldukları, 5 ve 12 yaşlarındaki iki Êzidî kız çocuğunu köleleştirdikleri suçlamasıyla tutuklandığını duyurdu.

Hazırlanan dava dosyasında, çiftin en geç 2015’in sonunda o zamanlar 5 yaşında olan bir kız çocuğunu, ardından Ekim 2017’den itibaren de 12 yaşındaki başka bir kız çocuğunu köleleştirdiği bilgisi yer aldı.

DAİŞ’li Twana H.S.’ın kızlara defalarca tecavüz ettiği, eşinin ise tecavüz için odayı hazırlayıp kızlardan birine makyaj yaptığı ifade edildi.

İddianamede, çiftin Êzidî kızları sürekli ev işi ve çocuk bakımına mahkum ettiği, fiziksel şiddet uyguladığı, şahsın büyük kıza süpürge sopasıyla vurduğu, kadının da küçük çocuğun elini sıcak suyla haşladığı ve çeşitli cezalar verdiği de kaydedildi.

Savcılık, çiftin, Kasım 2017’de Suriye’den ayrılmadan önce iki küçük kız çocuğunu diğer DAİŞ üyelerinin yanına bıraktığını belirtti.

Tutuklanan çift, “soykırım, insanlığa karşı suç, savaş suçları ve yabancı terör örgütüne üye olmak”la suçlanıyor.

Ocak 2023’te Alman Federal Meclisi Êzidîlere yönelik işlenen suçları “soykırım” olarak tanımıştı. (MA)