ABD, Çin’in Ay’ı saldırılar için kullanmasından kaygı duyuyor

Ay’daki uzay yarışı kızışırken, ABD’nin, Çin’in Ay’ı saldırı düzenlemek için kullanmasından duyduğu endişe gittikçe artıyor.

Askerî web sitesi Defense One’ın haberine göre, gezegen dışı güvenlik gücünün Hint-Pasifik bölümü Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Anthony Mastalir, Çin’in tüm ülkelerin uzayı yalnızca tüm insanlığın yararına kullanmasını gerektiren onlarca yıllık uzay anlaşmasına uymayabileceğinden endişeli görünüyor.

General Mastalir, “Askerî bir bakış açısıyla, merak ediyorum, dikkate almadığımız ya da dikkate almamız gereken saldırı vektörleri, yani güvenlik açıkları var mı?” diye sordu.

General Mastalir iki ana endişe alanından söz ediyor: Geleneksel uyduların faaliyet gösterdiği uzayın ötesindeki bir alan olan sabit yörüngenin ötesi ya da “xGEO” ve Dünya ile Ay arasındaki boşluk olan cislunar uzay…

ABD ordusunun ve sayısız diğer kamu ve özel kuruluşun atmosfer dışında uçan çok sayıda uydusu olduğu göz önüne alındığında, birilerinin bunlara saldırabileceğinden endişe etmek mantıklı görünüyor.

Gerçekten de General Malistar, Uzay Kuvvetlerinin “karasal bir kötü aktörü caydırmaya” kararlı olduğu için, Dünya’ya bağlı çatışmaların sadece atmosferimizi terk etmekle kalmayıp, aynı zamanda Dünya’daki veya gezegenimizin yörüngesindeki hedeflere zarar vermeye odaklanıp odaklanamayacağına dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Çin ise ABD’nin Ay’ı kötü niyetli bir amaç için kullanmak istediğine ilişkin iddialarını reddetti.

Çinli bir savunma yetkilisi suçlamalara yanıt verdiği bir basın toplantısında ABD’yi “diğer ülkelerden gelen sözde tehditleri kendi askeri gücünü genişletmek için bir bahane olarak kullanmakla” suçladı. (Ajans Bizim)