”Franco diktatörlüğü 50 binden fazla çocuğu ailelerinden çaldı”

Uluslararası Af Örgütü, İspanya’da Franko diktatörlüğü döneminde 50 binden fazla bebeğin annelerinden çalınarak başka ailelere verildiğini bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü, İspanya’da Franco diktatörlüğü döneminde 50 binden fazla bebeğin annelerinden çalınarak başka ailelere verildiğini bildirdi.

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, Örgüt bugün yayınladığı raporda, araştırmacıların diktatörlük sırasında kabul edilen bir yasa ile 51 bin 266 bebeğin ailelerinden alınarak başka ailelere verildiğini tespit ettiğini belirtti.

Örgüt raporunda İspanya’nın bu çocukların izinin bulunması için ailelere yardım etmediği belirtilerek, önerilen yardımların ise “alakasız ve yetersiz” olduğu belirtildi.

Franco’dan sonra da devam etti

Rapora göre 1936-1939 iç savaşı sırasında yurt dışındaki göçmenlerin yurda getirilen çocukları, devletin onlara uygun olduğunu düşündüğü ailelere verildi. Başka çocuklar da anneleri hapiste olduğu, evli olmadıkları ve solcu oldukları düşünüldüğü için annelerinden koparıldı.

Uluslararası Af Örgütü’ne göre, Franco’nun 1975’te ölmesinden, diktatörlüğün ortadan kalkmasından sonra bile uzun süre devam eden bu uygulamaya; çocukların doktorlar, rahipler ve rahibeler tarafından ailelerinden alınmasına devletin lgi göstermediğini belirtti.

Örgüt, iç savaştan 1990’ların başına kadar devam eden 50 yıllık bir dönemde binlerce çocuğun sistematik olarak ailelerinden koparıldığını ama bu insan hakları ihlallerini yapanlara karşı hiçbir yasal işlem yapılmadığını kaydetti.

İspanya’daki sol kanat hükümetinin, belki de bütün dünyaya dağılmış olan bu  kayıp çocuklarla ilgili uluslararası bir araştırma başlatmasını isteyen Örgüt, şu anda İspanya Parlamentosunda görüşülen Çalınan Bebekler Yasası’nın, çalınan bebeklerin yakınları için adaleti sağlamayı garanti altına almasını da istedi.

Örgüte göre, İspanya savcıları çalınan bebeklerle şlgşlş olarak 2011 ile 2021 yılları arasında binlerce soruşturma başlattı ama şu anda bu soruşturmaların sadece bir tanesi devam ediyor. Soruşturmalardan sadece 526’sı hakkında işlem yapıldı ama hepsi de düştü. (Ajans Bizim)