“Market alışverişinde dikkat! Kaçınmanız gereken 4 tehlikeli ürün”

Market alışverişi yapmak, özellikle aldığınız ürünlerin güvenliği ve kalitesi konusunda endişelenmeniz gerektiğinde, zor bir iş olabilir. Ama güvenlik uzmanlarına göre, markette kaçınmanız gereken bazı ürünler olduğunu biliyor muydunuz? İşte bunlardan dört tanesi ve nedenleri:

1. Doğranmış meyve ve sebzeler. Hem pratik hem de sağlıklı görünebilirler, ancak doğranmış meyve ve sebzeler, bulaşma ve bozulma riski taşıyabilirler. Bütün ürünlere göre daha fazla bakteriye ve oksijene maruz kalırlar, bu da daha hızlı bozulmaya ve zararlı patojenlerin oluşmasına yol açabilir. Bu patojenler arasında Salmonella, E. coli, Listeria gibi gıda kaynaklı hastalıklara neden olan bakteriler bulunabilir. Bunu önlemek için, bütün meyve ve sebzeleri satın alın ve evde kendiniz yıkayıp doğrayın.

2. Çiğ filizler. Filizler genellikle bir süper gıda olarak övülür, ancak aynı zamanda gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilirler. Filizler, sıcak ve nemli koşullarda yetiştirilirler, bu da Salmonella, E. coli ve Listeria gibi bakterilerin üremesi için idealdir. Bu bakteriler, iyice durulansa bile yıkanması zor olabilir. Filizlerden hasta olmamak için, onları yemeden önce iyice pişirin veya tamamen kaçının.

3. Şarküteri etleri ve peynirleri. Şarküteri etleri ve peynirleri sandviç ve salatalar için popülerdir, ancak Listeria gibi zararlı bakteriler barındırabilirler. Listeria, özellikle hamile kadınlar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için ciddi hastalığa neden olabilir. Listeria, buzdolabı koşullarında bile büyüyebilir, bu yüzden şarküteri etleri ve peynirleri satın aldıktan sonra mümkün olan en kısa sürede tüketilmeli veya dondurucuda saklanmalıdır. Ayrıca diğer gıdalardan ayrı tutarak ve temiz kaplar ve kesme tahtaları kullanarak çapraz bulaşmayı önlemelisiniz.

4. Çiğ süt ve pastörize edilmemiş süt ürünleri. Çiğ süt ve pastörize edilmemiş süt ürünleri, bakterileri öldürmek için ısıtılmamış sütten yapılır. Bazı insanlar çiğ sütün pastörize sütten daha fazla sağlık yararı olduğuna inansa da, riskler faydalardan daha ağır basar. Çiğ süt ve pastörize edilmemiş süt ürünleri Salmonella, E. coli, Campylobacter ve Brucella gibi tehlikeli bakteriler içerebilir, bu da ciddi hastalığa veya hatta ölüme yol açabilir. Kendinizi ve ailenizi korumak için her zaman pastörize süt ve süt ürünleri seçin.

NHY/ New York Post