Gazze’de açlık ve susuzluktan ölenlerin sayısı artıyor

Gazze Şeridi’nde yaşanan insani kriz her geçen gün daha da ağırlaşıyor. İsrail’in yaklaşık 5 aydır devam eden saldırıları ve ablukası nedeniyle Gazze halkı açlık ve susuzlukla mücadele ediyor. Gazze’de yetersiz beslenme ve susuzluktan ölenlerin sayısı 20’yi aştı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, son olarak Gazze kentindeki Şifa Hastanesinde yetersiz beslenme ve susuzluk nedeniyle 15 yaşındaki bir çocuğun ve Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya’da bulunan Kemal Advan Hastanesinde de yetersiz beslenme ve susuzluk nedeniyle 72 yaşında bir Filistinlinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Kudra, Gazze Şeridi’nde yetersiz beslenme ve susuzluk sebebiyle ölenlerin sayısının 20’ye yükseldiğini belirtti.

Kudra, hastanelere ulaşamayan onlarca kişinin de açlıktan sessizce öldüğünü tahmin ettiklerini söyledi. Kudra, “Bu bir insanlık dramıdır. Gazze halkı temel gıda maddelerine, temiz suya, ilaca ve yakıta erişemiyor. İsrail’in saldırıları ve ablukası Gazze’yi kıtlığa sürüklüyor.” dedi.

BM’den kıtlık uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) de Gazze Şeridi’nde yaşanan insani durumun çok ciddi olduğu uyarısında bulundu. BM’ye göre, Gazze’de 2,2 milyon kişi kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya. BM’nin Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) ölçeğine göre, Gazze’de 378 bin kişi “felaket” olarak adlandırılan 5. seviye, 939 bin kişi de “acil durum” olarak bilinen 4. seviye açlıkla karşı karşıya bulunuyor.

BM’nin raporuna göre, Gazze’de gıda güvencesi olmayanların oranı yüzde 68’e yükseldi. Gazze’de günde sadece 4 saat elektrik verilebildiği için su pompaları çalışmıyor ve atık su arıtma tesisleri durdu. Bu da su kirliliği ve hastalıklara yol açıyor.

Gazze’de un bulamayan bazı Filistinlilerin hayvan yemlerini öğütüp ekmek yapmaya başladıkları da haberlere yansıdı. Gazze halkının büyük bir kısmının da günde sadece bir öğün yiyebildiği belirtildi.

İsrail’in saldırıları ve ablukası

İsrail, Mayıs ayında başlattığı saldırılarda Gazze Şeridi’nde binlerce evi, iş yerini, okulu, hastaneyi ve altyapıyı hedef aldı. Saldırılarda 260’tan fazla Filistinli hayatını kaybetti, binlercesi yaralandı.

İsrail ayrıca Gazze Şeridi’ne giriş çıkışları tamamen kapatarak bölgeye yardım malzemesi girişini engelledi. Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, İsrail’in 2006 yılından bu yana uyguladığı abluka altında zor şartlarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

Gazze halkı, İsrail’in saldırılarına ve ablukasına karşı direnişini sürdürüyor. Filistinli gruplar, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurması, ablukayı kaldırması ve Filistin halkının haklarını tanıması için uluslararası toplumdan baskı yapılmasını istiyor.

NHY/ AA