Evli olduğu kadını uykusunda katletmişti: Faruk Karabülak isimli erkek hakkında karar

Ankara’da, evli olduğu kadını uykusunda bıçaklayarak öldüren Faruk Karabülak isimli erkeğe verilen 18 yıl hapis cezası, kadın hakları savunucuları ve kamuoyu tarafından tepkiyle karşılandı. Bu kararın, kadın cinayetlerine adeta teşvik niteliğinde olduğu belirtildi.

Olay, 23 Aralık 2023 tarihinde meydana geldi. Faruk Karabülak, evli olduğu ancak ayrı yaşadığı eşi Zeynep Karabülak’ın evine gitti. Eşi uyurken yanına yanaşan Faruk Karabülak, elindeki bıçakla Zeynep Karabülak’ı defalarca bıçakladı. Zeynep Karabülak, olay yerinde hayatını kaybetti. Faruk Karabülak ise polisi arayarak cinayeti itiraf etti.

Faruk Karabülak’ın yargılandığı dava, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savcılık, Faruk Karabülak’ın “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Ancak mahkeme heyeti, Faruk Karabülak’ın eylemini “haksız tahrik” altında gerçekleştirdiğini iddia ederek cezasında indirim yaptı. Mahkeme, Faruk Karabülak’ı “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan 18 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Bu karar, kadın hakları savunucuları ve kamuoyu tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kararı “kadın düşmanlığı” olarak nitelendirerek itiraz edeceklerini duyurdu. Platformun avukatlarından Selin Nakkaş, “Bu karar, kadın cinayetlerine adeta teşvik niteliğindedir. Faruk Karabülak, eşini tasarlayarak öldürmüştür. Haksız tahrik indirimi uygulanması kabul edilemez. Bu kararın bozulması için mücadele edeceğiz” dedi.

Bu dava, Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin önlenmesi için atılması gereken adımların ne kadar yetersiz olduğunu gösteriyor. Kadınların yaşam hakkını korumak için yasal düzenlemeler yapılmalı, haksız tahrik indirimi kaldırılmalı ve kadın cinayetleri ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmalıdır. Aksi takdirde, bu vahşetler devam edecektir.

NHY/ Hürriyet, Cumhuriyet, BBC Türkçe