İzmirli kadınlar, katledilen kadınlar için sokağa indi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, son 24 saatte 8 kadının erkekler tarafından öldürülmesine tepki göstermek için İzmir’de bir araya geldi. Platformun açıklamasına CHP İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen de destek verdi. Gökçen, AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Hamza Dağ’a seslenerek, “Bugün İzmirli kadınların karşısına geçip, ‘Yaşam tarzınıza müdahale etmeyeceğiz’ diyenler 8 kadın bu ülkede öldürülürken İstanbul Sözleşmesi bir gece yarısında yok edilirken siz neredeydiniz?” diye sordu.

İzmir Kadın Meclisi temsilcisi Tülin Osmanoğulları ise, “Bir savaş ortamında herhangi bir bina bombalanıp 8 kadın öldürülmüş olsaydı belki de bütün dünya ayaktaydı” dedi. Türkan Saylan Kongre Merkezi önünde bir araya gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, bu acı olaylara dikkat çekti.

Osmanoğulları, “Öldürülen 8 kadın arkadaşımızın da hesabını soracağız, medeni kanuna dokundurtmayacağız, laikliğe dokundurtmayacağız, kadın düşmanlarını sileceğiz, kadın düşmanlarından hesap soracağız” şeklinde konuştu.

CHP İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen ise, AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ’ın ‘Kimsenin yaşam tarzına müdahale etmeyeceğiz’ sözlerini eleştirerek, “İzmir’in göbeğinden sesleniyoruz, İzmirliler kadınıyla ve erkeğiyle bu cinayetlerin karşısında sapasağlam dururlar. İzmir’de, bu seçim sürecinde propaganda için alkollü mekanlarda fotoğraf çekenlere sormak istiyoruz, ‘8 kadın bu ülkede öldürülürken İstanbul Sözleşmesi bir gece yarısında yok edilirken siz neredeydiniz?’ İstanbul Sözleşmesi’ne taraf olmadığınız sürece kadın cinayetlerinin verisini bile tutmuyorsunuz. Bugün İzmirli kadınların karşısına geçip, ‘Yaşam tarzınıza müdahale etmeyeceğiz’ diyenler dün neredeydi?” şeklinde tepki gösterdi.

NHY/ Cumhuriyet