Gazze’de yardım konvoyunda izdiham ve saldırı: En az 112 ölü

Gazze’de umutsuzca ihtiyaç duyulan yardımı almaya çalışan kalabalığın yarattığı izdiham ve İsrail tanklarından açılan ateş sonucunda en az 112 Filistinli öldüğü ve 760’sı da yaralandı.

Uluslararası basına yansıyan haberlere göre, çaresiz kalabalık Filistinli mülteci grubu, İsrail tanklarının eşliğinde Gazze Şehri’nin güneybatısındaki sahil yolunda ilerleyen bir kamyon konvoyunun yolunu kesti.

İsrail ordusu tankların uyarı ateşi açtığını ancak kamyonları vurmadığını söylerken, ölenlerden bazılarının ezildiğini ya da ezilme tehlikesi geçirdiğini savundu.

Hamas ise İsrail’in açıklamasını reddederek “vatandaşlara doğrudan ateş açıldığına” dair “inkar edilemez” kanıtlar olduğunu bildirdi.

BBC’nin haberine göre, BM Güvenlik Konseyi olayı görüşmek üzere kapalı kapılar ardında acil bir toplantı düzenlerken, Konsey’deki Arap temsilcisi Cezayir İsrail güçlerini “ateş açmakla” suçlayan bir açıklama taslağı sundu.

Daha sonra gazetecilere konuşan Filistin’in BM elçisi Riyad Mansur’a dayandırılan haberlere göre, konseyin 15 üyesinden 14’ü önergeyi desteklerken, ABD önergeyi engelledi. ABD elçisi Robert Wood olayla ilgili gerçeklerin belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Tepkiler

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres olayı kınayarak “BM’nin bir haftayı aşkın süredir yardım ulaştıramadığı kuzeydekiler de dâhil olmak üzere Gazze’deki çaresiz sivillerin acil yardıma ihtiyacı var” dedi.

Daha önce ABD Başkanı Joe Biden olayın arabulucuların İsrail ve Hamas arasındaki savaşta geçici bir ateşkes sağlama çabalarını zorlaştıracağı endişesini dile getirirken Fransa “İsrail askerlerinin gıdaya ulaşmaya çalışan sivillere ateş açmasının” “haksız” olduğunu açıkladı.

Hamas, elindeki İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasının yanı sıra yeni bir ateşkes sağlanması amacıyla Katar’da yürütülen görüşmelerin tehlikeye girebileceği uyarısında bulundu.

İsrail görüntü paylaştı

İsrail’in havadan çektiği görüntülerde kamyonların üzerinde ve çevresinde yüzlerce insan görülürken, internette yayınlanan grafik videolarda boşaltılmış yardım kamyonlarına ve bir eşek arabasına yüklenmiş cesetler görülüyor.

Olayın, Gazze Şehri’nin güneybatı ucundaki Nabulsi kavşağında Perşembe gün sabaha doğru meydene geldiği belirtiliyor.

Mısır yardımı taşıyan 30 kamyondan oluşan bir konvoy, İsrail ordusunun “insani yardım koridoru” olarak tanımladığı yoldan kuzeye doğru ilerlerken siviller tarafından kuşatıldı ve insanlar kamyonlara tırmandı.

İsrail saldırı iddialarını reddetti

Ordu sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, “Bazıları diğer Gazzelileri şiddetle itmeye ve hatta çiğneyerek öldürmeye, insani yardım malzemelerini yağmalamaya başladı. Bu talihsiz olay onlarca Gazzelinin ölümüne ve yaralanmasına neden oldu” dedi.

İsrail tanklarının “ihtiyatlı bir şekilde birkaç uyarı ateşiyle kalabalığı dağıtmaya çalıştığını” ancak “yüzlercesi binlere ulaşıp işler kontrolden çıkınca” geri çekildiğini söyledi.

İsrail ordusunun yardım konvoyunun hedefine ulaşmasına yardımcı olmaya çalıştığında ısrar ederek, “Ordu yardım konvoyuna yönelik hiçbir saldırı gerçekleştirmedi” dedi.

BBC’ye konuşan Filistinli bir tanık, kalabalıkta ve ilerlemeye çalışan sürücüler arasında panik yaşandığını anlattı. Tanık, ölenlerin çoğunun ezildiğini de söyledi. (Ajans Bizim)