Gar Katliamı Davasında Tutuklu 10 Sanığa 101’er Kez Müebbet

10 Ekim Gar Katliamı Davası’nda 10 sanığa 101 kez ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet, 379’ar kez ayrı ayrı 18 yıl hapis cezası verildi.

Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde Tren Garı Meydanı’nda barış mitingine dönük 103 kişinin yaşamını yitirdiği, 20’si çocuk 391 kişinin de yaralandığı davada karar çıktı. Katliam davasının görüldüğü Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıklar; Yakup Şahin, Hakan Şahin, Resul Demir, İbrahim Halil Alçay, Hacı Ali Durmaz, Erman Ekici, Talha Güneş, Hüseyin Tunç, Metin Akaltın’a “100 kişiyi kasten öldürmekten” ayrı ayrı 100’er kez ağırlaştırılmış müebbet, “anayasal düzeni bozmaktan” yine ayrı ayrı birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme, yaralılar için de aynı sanıklara “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 379’ar kere 18 yıl hapis cezası verildi.

Yargıtay’ın insanlığa karşı suç işlemekten ceza verilmesine işaret ettiği davada, mahkeme Erman Ekici hakkında beraat kararı verdi. Mahkeme diğer sanıklar hakkında ise bu suçtan herhangi bir karar kurmadı.

Mahkeme, firari durumda olan 16 sanık hakkında yakalama kararının devamına, bu sanıkların dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 10 Ekim saldırısıyla ilgili hazırladığı iddianame, 13 Temmuz 2016’da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmiş ve ilk duruşma 7 Kasım 2016’da görülmüştü.

Yargılama sonucu mahkeme 3 Ağustos 2018’de davayı karara bağlamış ve 9 sanığı “anayasal düzeni ihlal” suçundan birer, “100 kişiyi kasten öldürme” suçundan da 100’er kez olmak üzere toplam 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırmış, davanın firari 16 sanığı hakkındaki dosyanın da ayrılmasına hükmetmişti.

“Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan 18 yıl hapisle cezalandırılan sanık Ekici’nin ayrıca “anayasal düzeni ihlal”, “100 kişiyi kasten öldürme” ve terör eyleminde yaralanan müştekileri için “öldürmeye teşebbüs” suçlarından da yargılanması için suç duyurusunda bulunulmuştu.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi dosyayı bazı sanıklar yönünden kısmen bozmuştu. Ekici hakkında “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçlamasıyla kurulan mahkumiyet kararını da bozan daire, Ekici’nin “kasten öldürme” ve “insanlığa karşı suç”tan yargılanması gerektiğini belirtmişti.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılama sırasında Ekici hakkındaki dava, saldırıyla ilgili firari 16 sanıklı dava ile 9 kişi hakkında açılan davaları birleştirmiş, yargılamada sanık sayısı 26’ya yükselmişti. (MA)