Medeni Yıldırım’ın Anısı ve Kalekol Protestoları: 11. Yıl Dönümü

Medeni Yıldırım, 28 Haziran 2013 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde, kalekol yapımını protesto ettiği sırada güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmiştir. Bu olay, Türkiye’nin güneydoğusunda süregelen çatışmaların ve insan hakları ihlallerinin bir parçası olarak geniş çapta tepkilere neden olmuş, bölgedeki gerginliği ve devlet ile Kürt nüfusu arasındaki ilişkileri daha da karmaşık hale getirmiştir.

Medeni Yıldırım’ın ölümünün 11. yıldönümünde, ailesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri tarafından mezarı başında anıldı. Diyarbakır’ın Rezan (Bağlar) ilçesine bağlı Yeniköy Mezarlığı’nda düzenlenen anma törenine katılanlar arasında, kayıpların aileleriyle dayanışma gösteren ve kültürel faaliyetlerde bulunan Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), bölgesel siyasi partiler olan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile kadın hakları savunucusu Tevgera Jinen Azad (TJA) üyeleri yer aldı.

Anma töreni, 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı ve ardından DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Mehmet Şirin Gürbüz konuşma yaptı. Gürbüz, Medeni Yıldırım’ın Kürdistan’da savaş, operasyon ve zulmün olmadığı, barışın hakim olduğu bir dünya için sesini yükselttiğini ve bu sebeple katledildiğini belirtti. “Bizler de onun yolunda duruşumuzu sürdüreceğimizin sözünü veriyor ve barışın, onurlu yaşamın takipçisi olacağız” dedi. (Haber Merkezi)