Suruç Aileleri İnisiyatifi: “33 Düş Yolcusu İçin Adalet” Talebiyle Bir Araya Geldi

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç Katliamı’nın 107. ayında, “33 Düş Yolcusu için adalet” diyerek, katliamın sorumlularının açığa çıkarılmasını istedi. Urfa Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezi’nde, Kobanêli çocuklara oyuncak götürmek amacıyla toplanan 33 sosyalist gencin DAİŞ’in bombalı saldırısında hayatını kaybetmesinin üzerinden 9 yıl geçti. İnisiyatif, bu katliamı unutturmamak adına Kadıköy’deki Halitağa Caddesi’nde bir anma düzenledi.

Anma Töreni ve Katılım

Anmaya, katledilen gençlerin yakınları, katliamdan yaralı kurtulanlar, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Devrimci Parti üyeleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Hapishane Komisyonu üyeleri, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, Kezban Konukçu ve HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Gonca Yangöz katıldı.

Anma Töreninde Sloganlar ve Pankartlar

Anma töreninde, “Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı pankart ve katliamda hayatını kaybeden gençlerin fotoğraflarının yer aldığı kırmızı dövizler taşındı. Sık sık, “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Suruç’u unutma, unutturma” ve “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganları atıldı. Açıklamayı Suruç Aileleri İnisiyatifi adına Hivda Selen yaptı.

Selen, Suruç aileleri ve yaralıları olarak katliamın gerçekleştiği günden bu yana adalet mücadelesi yürüttüklerini ifade etti. 9 yıldır katillerin yakalanması, onlara yardım edenlerin açığa çıkarılması ve katliam dosyasındaki hukuksuzlukların giderilmesi için mücadele ettiklerini belirtti.

‘9 Yıldır Sanık Sandalyesi Boş’

Hivda Selen, davanın son duruşmasında sanık sandalyesinin 9 yıldır olduğu gibi boş olduğunu hatırlatarak, firari sanıklar İlhami Bali ve Deniz Büyükçelebi’nin hâlâ yakalanmadığını söyledi. Bu sanıkların İdlib’de bir cezaevinde olduklarının bilindiğini ancak mahkeme heyetinin ısrarla Emniyet Müdürlüğü’ne sanıkların yerlerinin tespit edilmesi için yazı gönderdiğini ve Emniyet’in bu yazılara cevap vermediğini belirtti. Selen, mahkemenin, yetkisini kullanarak sanıkları getirmemekte ısrar ettiğini ve dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi taleplerinin de hiçbir gerekçe gösterilmeden reddedildiğini ifade etti. 5 Kasım 2024 tarihine ertelenen duruşmada yine taleplerinin kabul edilmediğini ve dava dosyasında hiçbir ilerleme olmadığını vurguladı.

‘Sözümüzü Söylemeye Devam Edeceğiz’

“Her şeye rağmen binlerce kilometre uzaklıktaki mahkeme salonunda olmaya, maddi gerçeğin açığa çıkarılması için sözümüzü söylemeye devam edeceğiz” diyen Selen, 20 Temmuz’da katliamın 9. yıl dönümünde mezar başlarında olacaklarını belirtti. O gün, Amara Kültür Merkezi’ne giderek karanfillerini bırakacaklarını söyledi. 20 Temmuz’a giderken çeşitli illerde anma programları ve belgesel gösterimleri düzenleyeceklerini açıklayan Selen, tüm dostlarını sosyal medya hesaplarından duyuracakları anma ve etkinliklere katılmaya çağırdı.

Suruç Aileleri İnisiyatifi, katliamın 107. ayında düzenlediği bu anma etkinliğiyle, adalet mücadelesinin süreceğini ve sorumluların hesap vereceği güne kadar durmayacaklarını bir kez daha vurguladı.

NHY / MA