Merve Dizdar’a Metin Akpınar’dan destek: Türkiye’de 10 senedir 4 bin kadın öldürüldü

Metin Akpınar’dan Merve Dizdar’ı eleştirenlere: “Türkiye’de 10 senedir 4 bin kadın öldürüldü” diyerek destek verdi..

Usta oyuncu Metin Akpınar, Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanan ve ödül töreninde yaptığı konuşmayla bazı kesimlerin tepkisini çeken Merve Dizdar’a destek çıktı. Akpınar, Dizdar’ı eleştirenlere “Türkiye’de 10 senedir 4 bin kadın öldürüldü. Merve mi haksız?” diye sordu.

Merve Dizdar, Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği “Kuru Otlar Üstüne” filmindeki Nuray rolüyle 76. Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü almıştı. Dizdar, ödülünü alırken yaptığı konuşmada şöyle demişti:

“Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için, kendine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerime ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.”

Bu sözler, iktidar yanlısı bazı medya organları ve siyasetçiler tarafından eleştirilmiş ve Dizdar hedef gösterilmişti. Reuters haber ajansı da Dizdar’ın Türkiye’ye dönüşünü “Merve Dizdar kutuplaşmış bir Türkiye’ye döndü” başlığıyla duyurmuştu.

Metin Akpınar ise Kafa TV Youtube kanalında Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtlarken Merve Dizdar’a sahip çıktı. Akpınar, “10 senedir Türkiye’de 4 bin kadın öldürüldü. Merve mi haksız? Çok ciddi bir kültür ihtilali, zihin ihtilali müthiş bir şey yapmak lazım. Yeniden bir Mustafa Kemal bekliyorum. 1938’de güneş battı, o günden beri alacakaranlıkta yönetiliyoruz” dedi.

Akpınar, Merve Dizdar’ın ödül konuşmasının ardından kendisini destekleyen Kadir İnanır gibi sanat camiasından da takdir görmüştü.