Manchester saldırısını IŞİD üstlendi

İngiltere’de 21 bin kişilik kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük konser salonu olan Manchester Arena’da Pazartesi gecesi yerel saatle 22.30 sularında düzenlenen saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi.

Konser çıkışında meydana gelen bombalı saldırıda, aralarında çocukların da olduğu 22 kişi hayatını kaybetti, 59 kişi de yaralandı.

Saldırı nedeniyle hükümetin acil güvenlik komitesi COBRA’yı toplayan İngiltere Başbakanı Theresa May, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, patlamayı gerçekleştiren kişinin kimliğinin polis tarafından tespit edildiğini belirtti. Ancak May, patlamada ölen saldırganın isminin şu aşamada kamuoyuyla paylaşılmayacağını sözlerine ekledi.

23 yaşında bir şüpheli gözaltında

May’in açıklamalarının hemen ardından Manchester saldırısıyla bağlantılı olduğu iddia edilen bir erkeğin gözaltına alındığı bildirildi. İngiliz polisi, ismi açıklanmayan bu kişinin 23 yaşında olduğunu duyurdu.

İngiltere Başbakanı May, daha önce yaptığı açıklamada, olayın polis tarafından “dehşet verici bir terör saldırısı” olarak değerlendirildiğini söylemişti. Manchester Emniyet Müdürü Ian Hopkins ise üzerindeki bombayı patlatan saldırganın tek başına hareket edip etmediğinden emin olunmadığını açıklamıştı.

Büyük panik yaşandı

Konser bitiminde dinleyicilerin salondan ayrıldığı sırada gerçekleşen patlama, binlerce insanın panik içinde kaçışmasına neden olurken, olay yerine çok sayıda polis aracı ve bomba imha ekiplerinin yanı sıra 60 ambulans sevk edildi.

Patlamanın gerçekleştiği salonda konser veren ve hayran kitlesi genelde çocuklardan oluşan ABD’li sanatçı Ariana Grande de üzüntüsünü Twitter’dan dile getirdi. “Kalbinin paramparça olduğunu” belirten Grande, “Çok çok üzgünüm. Söyleyecek söz bulamıyorum” diye tweet attı.

İngiltere’de 8 Haziran’daki erken seçim öncesi gerçekleşen olay nedeniyle hem Başbakan May, hem de diğer parti liderleri kampanya çalışmalarını da askıya aldı.

IŞİD’lilerden sosyal medyada kutlama

Olayı şu ana kadar üstlenen olmazken, IŞİD destekçileri sosyal medyada kutlama mesajları yayımladı. IŞİD’le bağlantılı Twitter adreslerinden, başka yerlerde de benzer saldırılar düzenlenmesi için çağrılarda bulunuldu.

Manchester Arena’daki patlama, terör saldırısı olarak teyit edilirse, bu olay Temmuz 2005’te 52 kişinin hayatını kaybettiği Londra saldırılarının ardından İngiltere’deki en kanlı eylem olarak kayıtlara geçecek.

NATO ve Merkel’den dayanışma mesajları

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tepkisini Twitter’dan gösterdi. Stoltenberg, “barbarca” olarak tanımladığı saldırının ardından attığı tweet’te, “NATO’nun terör mücadelede Birleşik Krallık’ın yanında olduğunu” belirtti.

Saldırı sonrası Almanya Başbakanı Angela Merkel de İngiltere’ye destek verdi. Merkel, yayımladığı açıklamada, “Birleşik Krallık’taki insanların şunu bilmesini istiyorum: Almanya sizinle omuz omuza” ifadesini kullandı.

Trump: Zavallılar

ABD Başkanı Donald Trump ise saldırının arkasındakileri “şer zavallılar“ olarak nitelendirdi. Batı Şeria’da Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’la gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Onlara canavar demeyeceğim çünkü bu kavram hoşlarına gider. Bunun iyi bir isim olduğunu düşünürler. Hayatlarını yaşayan ve eğlenen çok sayıda genç, güzel, masum insan katledildi“ dedi.