Mahkeme kararıyla ‘mahkeme kararı’ haberine erişim engeli

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Vakıfbank Yönetim Kurulu üyesi Hamza Yerlikaya’nın diplomasının sahte olduğuna dair yapılan haberlere erişim engeli getirildi.

Sosyal medya yasası olarak bilinen sansür yasasında gün geçmiyor ki yeni bir ilginçlik daha yaşanmasın. Son olarak bir mahkemenin aldığı “Hamza Yerlikaya’nın diploması sahte” kararı üzerine yapılan haberlere, bir başka mahkeme kararıyla erişim engeli getirildi.

Yerlikaya’nın belgede sahtecilik suçuyla yargılandığı davada, “Mevcut delil durumuna göre ancak sanığın sahte olan diplomayı bilerek kullandığı söylenebilir” kararı yer almıştı. Bu karar, birçok haber sitesinde yer aldı ve kamuoyunda geniş yankı buldu. Günlerdir tartışılan habere ilişkin Bakırköy 1’inci Sulh Ceza Hâkimliği erişim engeli kararı verdi.

Mahkeme kararında, “Haberin hâlen internette yer alması nedeniyle müdahale edilen şeref ve itibar hakkı ile içeriğin yayından çıkarılması hâlinde müdahale edilecek olan ifade ve basın özgürlükleri arasında adil bir denge kurulması gerekmektedir.” denildi. Erişim engelinin geldiği haberin “unutulma hakkı kapsamında değerlendirilmesi gereken haber” olduğu belirtilen kararda “İnternet ortamının sağladığı kolaylıklar gözetildiğinde başvurucunun şeref ve itibarının korunması için anılan habere” erişim engeli getirme talebinin kabul edildiği belirtildi.

Buna karşın Yerlikaya’nın avukatları ise “Haberlerin içeriklerinin olayla ilgili gerçeği yansıtmadığı” ve “Unutulma hakkı kapsamı ve masumiyet karinesinin ihlal edildiğini” savundu.