Kuzey Kore’den ABD’ye diyalog cevabı: ‘Konuşacak bir şey yok’

Amerik Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in Güney Kore ziyareti öncesi Pyonyang geçen hafta başlayan ortak askeri tatbikatı kınayan bir uyarı açıklaması yaptı.

Devlet haber ajansı KCNA tarafından yayınlanan Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un etkili kızkardeşi Kim Yo Jong “ABD yönetimi önümüzdeki 4 yıl barış içerisinde uyumak istiyorsa daha ilk adımdan ortalığı karıştırmaktan vazgeçmeli,” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray’ın diyalog çabalarının sonuçsuz kaldığını açıklamasına cevap olarak Kim Yo Jong “Bu tavırlardan bir kere daha konuşacak bir şey olmadığını anladık,” sözlerini kullandı. Kim Yo Jong savaş tatbikatı ve düşmanlığın diyalog ve işbirliği ile beraber olamayacağının altını çizdi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore’nin ortak düzenlediği bahar tatbikatının kapsamı koronavirüs ve Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programı ile ilgili devam eden diplomatik kriz nedeniyle oldukça küçültüldü.

Pyongyang bu tatbikatların Kuzey Kore’yi işgal etme planın bir parçası olduğunu savunuyor. ABD ve Güney Kore ise bu iddiaları reddediyor.

Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Japonya’dan Güney Kore’ye çarşamba günü geçmesi bekleniyor.