Kavala: Gezi davası kararı baskı altında alınmış keyfi bir karar

Gezi davasında ömür boyu hapse mahkum edilen Osman Kavala, kararın baskı altında alınmış keyfi bir karar olduğunu söyledi.

Gezi davasında ömür boyu hapse mahkum edilen Osman Kavala, kararın baskı altında alınmış keyfi bir karar olduğunu söyledi.

Kavala bugün kendisini Silivri cezaevinde ziyaret eden avukatları aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada Gezi Parkı davasında “demokratik ilkeleri benimseyen ve ülkelerini seven insanların” cezalandırıldığını belirtti.

Kavala, “mahkeme heyetindeki muhalif hakimin karşı oy yazısında ifade edildiği üzere, bu karar herhangi bir suçun işlendiği sonucu vermeyen hukuksuz olarak toplanmış kanıtlara dayanıyor. Bu nedenle, karar keyfidir ve siyasi baskı altında hukuk ilkelerini ihlal ederek alınmıştır” dedi.

Gezi protestolarını kendisinin örgütlemediğinin “açık bir gerçek” olduğunu belirten Kavala, “yüzbinlerce vatandaşımızın anti demokratik uygulamalara karşı adalet duyusuyla, özgürlük arayarak sokaklara çıkmasını Soros ya da başka bir dış aktörü bağlama çabası nafiledir” diye konuştu.

Kavala açıklamasında, ayrıca “Gezi davası yargının durumunu açığa çıkardı, yargının bu şekilde yönlendirilmesi ile vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı büyük tehlikeyi daha da açığa çıkardı” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku