Karl Marx’ın Hayatı Anime Dizi Oldu: Lider…

Karl Marx’ın hayatı anime dizi oldu: Lider, Çin merkezli yayın kuruluşu Bilibili tarafından yapılan yedi bölümlük bir anime dizisidir. Dizi, Komünist Manifesto ve Das Kapital gibi eserleriyle dünya siyaset tarihine yön vermiş Alman filozofun yaşamını anlatmaktadır. Dizinin bütün bölümleri Türkçe altyazılı olarak Bağımsız Sinema Merkezi’nin (BSM) YouTube kanalında izleyicilere sunulmuştur.

Dizinin ilk bölümü “Farklı Bir Gençlik” adını taşımaktadır. Bu bölümde, Marx’ın gençlik yılları, ailesi, arkadaşları ve eşi Jenny ile olan ilişkisi gösterilmektedir. Marx, hayatı boyunca oluşturduğu ideolojik sistemi dünya çapında uykuda olan işçi sınıfını uyandıran ve dünyanın tarihsel gelişimini derinden etkileyen büyük bir insandı. O aynı zamanda, et ve kemikten oluşan sıradan bir insandı.

Dizinin diğer bölümleri de Marx’ın hayatının önemli dönemlerini ve olaylarını anlatmaktadır. Örneğin, ikinci bölüm “Yeni Bir Dünya“da, Marx’ın Paris’e taşınması, Engels’le tanışması ve Komünist Manifesto’nun yazılması konu edilmektedir. Üçüncü bölüm “Devrim“de, Marx’ın 1848 Devrimleri’ne katılımı, Londra’ya kaçışı ve Das Kapital’in yazımına başlaması anlatılmaktadır. Dördüncü bölüm “Savaş“da, Marx’ın Amerikan İç Savaşı ve Paris Komünü üzerine yazdığı makaleler ve Uluslararası İşçi Birliği’nin kuruluşu gösterilmektedir. Beşinci bölüm “Aile“de, Marx’ın aile hayatı, çocukları ve torunları ile olan ilişkisi vurgulanmaktadır. Altıncı bölüm “Ölüm“de, Marx’ın sağlık sorunları, eşi Jenny’nin ölümü ve kendi ölümü anlatılmaktadır. Yedinci ve son bölüm “Mirası“nda ise, Marx’ın dünya üzerindeki etkisi ve mirası değerlendirilmektedir.

Dizi, Karl Marx’ın hayatını hem tarihsel hem de kişisel bir perspektiften sunmaktadır. Dizinin yapımcısı Wang Xiaoshuai, diziyi yapma amacının Marx’ın insanlığa katkısını vurgulamak olduğunu söylemiştir. Dizi, hem Çin’de hem de dünyada büyük ilgi görmüştür. Diziyi izlemek isterseniz, BSM’nin YouTube kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

NHY


Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku