İstiklal Caddesi’nde terör saldırısı davasında 3 sanık tahliye edildi

İstanbul İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022’de meydana gelen bombalı terör saldırısı davasının üçüncü duruşması İstanbul Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bu saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmiş, 99 kişi ise yaralanmıştı.

Duruşma sırasında savcı, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti. Mahkeme başkanı, sanıklara savcının talebinden sonra beyanlarını almak üzere söz verdi ve sanıkların ifadeleri tercüman eşliğinde alındı.

Terör saldırısını gerçekleştiren Ahlam Albashır da dahil olmak üzere toplam 37 sanık hakkında açılan davada, bazı sanıklar tahliye talebinde bulundu. Ahlam Albashır, tahliyesini talep ederken, Bilal Elhacmaos’u yurtdışına kaçmasına aracılık etmekle suçlanan Ahmet Jarkas suçlamaları reddederek tahliye talebinde bulundu. Sanık Ammar Jarkas da terörle ilgisi olmadığını belirterek tahliye istedi.

Diğer sanıklar da masum olduklarını iddia ederek tahliye talebinde bulundu. Davada adı geçen bazı sanıklar, kendilerine yöneltilen suçlamaları reddederek, ailelerine ev sahipliği yaparken Ahlam Albashır’ın gerçek kimliğini bilmediklerini ifade etti.

Mahkeme heyeti, bazı sanıkları adli kontrol şartıyla tahliye etme kararı verdi. Ancak diğer sanıkların tutukluluk halleri devam edecek.

Davanın bir sonraki duruşması 13 Kasım tarihine ertelendi. Bu dava, İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısının yargı sürecindeki gelişmeleri izlemekteyiz.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku