İsrail ile Hamas arasında ilk rehine takası gerçekleşti

İsrail ve Hamas arasında varılan dört günlük ateşkes anlaşması kapsamında, İsrailli rehinelere karşılık İsrail cezaevlerinde tutuklu bulunan Filistinlilerin takası başladı.

Takas kapsamında, 10’u Taylandlı, biri Filipinli 13’ü İsrailli toplam 24 rehine Hamas tarafından serbest bırakılırken Tel Aviv yönetimi de 39 Filistinliyi hapishaneden tahliye etti.

Katar’ın yanı sıra ABD ve Mısır’ın ara buluculuğunda varılan ateşkes, yürürlüğe girdikten sonra zaman zaman ihlal edildi. Taraflar bu durumdan karşılıklı olarak birbirini suçladı.

Dört günlük süre zarfında ilk etapta 50 İsrailliye karşılık 150 Filistinli serbest bırakılacak.

Cuma günü öğleden sonra gerçekleşen takas kapsamında, aralarında İsrail güçlerine saldırdıkları iddiası ile ‘cinayete teşebbüsten’ hüküm giyenlerin de bulunduğu 24 Filistinli kadın ile yine İsrail askerlerine ‘taş atmak’ gibi suçlamalarla cezaevine konulan 15 çocuk olmak üzere 39 Filistinli mahkum serbest kalıyor.

Katar, 39 Filistinlinin İsrail tarafından serbest bırakıldığını duyurdu.

Buna karşılık 13 İsrailli rehine Filistinli gruplarca serbest bırakıldı.

İsrailli yetkililer, ilk esir grubunun Uluslararası Kızılhaç Komitesi görevlilerine teslim edildiğini ve esirlerin Refah Sınır Kapısı’na doğru götürüldüğünü duyurdu.

ICRC tarafından alınan İsrailli rehineler Refah sınır kapısından Mısırlı yetkililere teslim edilecek ardından Mısır üzerinden İsrail’e dönecek.

Öte yandan İsrail’de çalışan ve Filistinli silahlı gruplarca 7 Ekim’de rehin alınan kişiler arasında yer alan 12 Tayland vatandaşı da ayrı bir kategoride serbest kaldı.

Rehine değişiminde lojistiği Uluslararası Kızılhaç Komitesi sağlıyor.

Üzerinde uzlaşmaya varılan “çatışmalara insani ara verilmesi mutabakatı” kapsamında, İsrail hapishanelerindeki 39 Filistinli, İsrail’deki Damon ve Megiddo hapishanelerinden çıkarılarak sabah saatlerinde geçici olarak Batı Şeria’daki Ofer Cezaevi’ne nakledilmişti.

Bu arada Filistin makamları, İsrail cezaevlerinde tutulan Filistinlileri “esir” olarak tanımlıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria’daki Ofer Hapishanesi önünden gelen görüntüler, sevdiklerinin serbest bırakılmasını bekleyen Filistinli mahkum ailelerini gösteriyor.

Filistinli mahkumlar da serbest kaldıktan sonra uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne teslim edilecek.

Uzlaşma, Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail cezaevlerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılmasını öngörüyor. Serbest kalanlar her iki taraftan kadın ve çocuklardan oluşuyor.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki yönetime göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 14 bin 854 Filistinli öldürüldü.

Öte yandan işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 231 Filistinli hayatını kaybetti.

Rehine takası, İsrail ve Hamas arasında 11 gün süren çatışmaların ardından varılan ateşkesin bir parçası olarak gerçekleşiyor.

Takas, çatışmalarda hayatını kaybeden Filistinliler için bir teselli niteliğinde olsa da, bölgeye kalıcı bir barış getirmesi beklenmiyor.

İsrail ve Hamas arasındaki gerilim, uzun yıllardır devam eden bir sorun.

Taraflar, Gazze Şeridi’nin kontrolünü, Filistin topraklarının geleceği ve İsrail’in yerleşim politikaları gibi konularda anlaşmazlık yaşıyor.

Rehine takası, çatışmaların bir nebze de olsa dinmesine yardımcı olabilir ancak, bölgeye kalıcı bir barış getirmesi için daha çok şeyin yapılması gerekiyor.

NHY/ Euronews