İspanya: AB Filistin’i tanımazsa kendi kararımızı alırız

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Avrupa Birliği’nin (AB) Filistin devletini tanıma konusunda ortak bir tutum sergilemediğini belirterek, “AB, Filistin devletini tanımazsa İspanya kendi kararını alacaktır” dedi.

Sanchez, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile bir araya geldiği Kahire’de düzenlediği ortak basın toplantısında, İsrail-Filistin sorununa ilişkin görüşlerini paylaştı.

Sanchez, İsrail-Filistin sorununun çözümü için iki devletli çözümün tek seçenek olduğunu vurgulayarak, “İspanya, Filistin devletinin tanınması için AB’nin ortak bir tutum sergilemesini istiyor. Ancak AB, Filistin devletini tanımazsa İspanya kendi kararını alacaktır” ifadelerini kullandı.

Sanchez, Filistin devletinin tanınması konusunda İspanya’nın tek başına hareket etmeyeceğini, diğer AB ülkeleriyle koordinasyon içinde olacağını da sözlerine ekledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ise Filistin devletinin kurulması için uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Filistin devletinin ilk aşamada uluslararası bir gücün koruması altında olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu güç, Filistinlilerin güvenliğini sağlayacak ve İsrail’in de güvenlik endişelerine cevap verecektir” dedi.

Sisi, İsrail-Filistin sorununun çözümü için Mısır’ın arabuluculuk rolünü sürdüreceğini de kaydetti.