Hrant Dink cinayeti davasında Adem Sağlam tahliye edildi

19 Ocak 2007’de öldürülen Hrant Dink’in cinayetine ilişkin açılan yeni davanın ikinci duruşmasında, tutuklu yargılanan Adem Sağlam’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi.

Duruşma, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada, dönemin Trabzon Terörle Mücadele (TEM) Şubesi’nde komiser yardımcısı olan tutuklu sanık Adem Sağlam’ın tahliye talebi değerlendirildi.

Savcılık, Sağlam’ın tahliyesine itiraz ederken, Dink ailesinin avukatları ise tahliye talebinin kabul edilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Sağlam’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. Sağlam’ın, yurt dışına çıkış yasağı, imza atma ve her hafta karakola imza verme şeklindeki adli kontrol hükümlerine uyması gerektiği belirtildi.

Duruşmada, diğer sanıkların bir sonraki duruşmada dinlenmesine hükmedildi.

Dava süreci

Hrant Dink, 19 Ocak 2007 tarihinde Agos gazetesinin önünde öldürüldü. Cinayetin azmettiricisi olarak Yasin Hayal ve Erhan Tuncel tutuklandı. Hayal, 2011 yılında öldürüldü. Tuncel ise 2015 yılında 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Dink’in cinayetine ilişkin 2015 yılında açılan davada, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek, eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer ve eski Trabzon Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Aksu’nun da aralarında bulunduğu 21 sanık yargılandı.

Davanın ilk duruşmasında, sanıkların tamamı tahliye edildi. Ancak, Dink ailesinin itirazı üzerine mahkeme, sanıkların yeniden tutuklanmasına karar verdi.

Davanın 2021 yılındaki karar duruşmasında, Akyürek, Yılmazer ve Aksu’ya “kasten öldürmeye yardım” suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Diğer sanıklar ise beraat etti.

Dink ailesinin avukatları, davanın karara bağlanmasına itiraz etti. İtiraz üzerine, davanın temyiz incelemesi Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde yapıldı.

Yargıtay, 2022 yılında verdiği kararda, Akyürek, Yılmazer ve Aksu’nun cezalarının onanmasına, diğer sanıkların ise beraatlerine karar verdi.

Dink ailesinin avukatları, Yargıtay’ın kararına da itiraz etti. İtiraz üzerine, davanın yeniden görülmesine karar verildi.

Yeni dava, 2023 yılında başladı. Davanın ilk duruşmasında, 11 sanık hakkında “Anayasayı ihlal”, “FETÖ adına suç işleme” ve “İhmali davranışla kasten öldürme” suçlarından dava açıldı.

Duruşmada, dönemin Trabzon TEM Şubesi’nde komiser yardımcısı olan Adem Sağlam’ın tahliye talebi değerlendirildi. Mahkeme heyeti, Sağlam’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku