Haluk Savaş Yaşasın!

Adana Valiliği, kanser tedavisi için yurt dışına gitmek isteyen Prof. Dr. Haluk Savaş’a, yargılandığı davadan beraat etmesine rağmen KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle pasaport verilmemesi hakkında açıklama yaptı.

Haluk Savaş’ın ihraç kararına karşı yapılan müracaatın Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından reddedildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İlgili şahıs, 13 Mayıs 2019 tarihinde ilimiz İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne müracaatında kanser hastası olduğunu, Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesinden beraat kararı aldığını, kendi imkanları ile yurt dışına gidip tedavi olması gerektiğini belirterek, kendisi ve kendisine tedavisi süresince refakat etmek üzere eşi Doç. Dr. Esen SAVAŞ için pasaport talebinde bulunmuştur. Bunun yanı sıra söz konusu beraat kararına karşı da Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istinaf yoluna başvurulmuştur.”

Savaş’ın, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne davet edilerek sağlık durumu ile ilgili bilgi ve belgelerin talep edildiği aktarılan açıklamada, “Söz konusu şahsın hukuki durumu, rahatsızlığı, alınan belgeler ve talebi; son 20 yılda zaruri hallerde istisnai bir durum olarak sadece birkaç kişi için kullanılan yetki kapsamında değerlendirilmek üzere İçişleri Bakanlığına 14.05.2019 tarih ve 14780 sayılı yazı gönderilmiş olup, Bakanlığımızın yapacağı değerlendirmeye göre işlem tesis edilecektir” denildi.

Bir gurup Akademisyen ve dostu Haluk Savaş Yaşasın diye bir kampanya başlatı:

Prof. Dr. Haluk Savaş, bilimsel çalışmaları dünya çapında en çok atıf alan Türk psikiyatristlerinden biri. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra önce bir KHK ile ömrünü adadığı akademiden ihraç edildi, sonra da hiçbir delil olmadan masum binlerce akademisyenle birlikte tutuklandı.

Tutukluyken pankreas kanserine yakalandı. Ayağa kalkamayacak durumdayken, çalıştığı hastaneye elleri kelepçeli olarak götürüldü.

Dr. Savaş beraat etti, hakkındaki yurtdışı çıkış yasağı kaldırıldı. Buna rağmen vatandaşlık hakkı olan pasaportu verilmiyor ve temel bir insan hakkı olan “sağlığa erişim hakkı” çiğneniyor.

Haluk Savaş’ın derhal ihtiyacı olan tedaviyi alması gerekiyor ve bunun için de pasaportuna ihtiyacı var.

Haluk Savaş’lar kolay yetişmiyor. Lütfen, bir imza vererek Prof. Dr. Haluk Savaş’ın temel haklarına ulaşmasına yardımcı olun.

Aşağıdaki linkten kampanyaya ulaşabilir destek verebilirsiniz:

https://www.change.org/p/türkiye-büyük-millet-meclisi-haluk-savaş-yaşasın-haluksavaşapasaport-tbmmresmi?signed=true