Greenpeace’in Rusya’daki faaliyetleri yasaklandı

Rusya Başsavcılığı, çevreci örgüt Greenpeace’i, Rusya Federasyonu topraklarında “faaliyetleri istenmeyen” kuruluş olarak kabul ettiğini duyurdu.

Rusya Başsavcılığı’nın bu kararın gerekçesi olarak, Greenpeace’in Rusya’nın anayasal düzeni ve güvenliğine yönelik tehdit oluşturduğu ve Rusya karşıtı propaganda yaptığı iddia edildi.

Greenpeace, 30 yılı aşkın süredir Rusya’da çevre koruma faaliyetleri yürütüyor. Örgüt, özellikle nükleer enerji, iklim değişikliği ve biyoçeşitlilik konularında kampanyalar düzenliyor ve hükümetin politikalarını eleştiriyor. Greenpeace’in Rusya’daki çalışmaları daha önce de engellenmeye çalışılmıştı. 2013 yılında, Greenpeace aktivistleri Rusya’nın Arktik bölgesindeki bir petrol platformuna eylem yapmak isterken gözaltına alınmış ve “korsanlık” suçlamasıyla yargılanmıştı.

Rusya Başsavcılığı’nın aldığı kararla birlikte, Greenpeace’in Rusya’daki faaliyetleri yasaklanacak ve örgütün mal varlığına el konulacak. Ayrıca, Greenpeace ile işbirliği yapan Rus vatandaşları ve kurumları da cezai yaptırımlara maruz kalabilecek. Greenpeace ise karara tepki göstererek, hukuki yollara başvuracağını ve Rusya’daki çevre mücadelesinden vazgeçmeyeceğini açıkladı.