Görür: ‘Marmara’da beklenen büyüklükteki depremin hasarı Güneydoğu’daki 11 ilin toplamından fazla olur’

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen Çevre Festivali’nde önemli bir söyleşi gerçekleştirdi. “Afet ve Kentsel Dirençlilik” başlığıyla yapılan söyleşide, depremlerin aslında bir afet olmadığını ve dünyanın var olma sebebi olduğunu vurgulayan Görür, “Eğer dünyada deprem olmuyorsa bilin ki hepimizin sonu gelmiştir, dünya ölmüştür. Ölü gezegende deprem yoktur” şeklinde konuştu.

Görür, depremlerin doğal olaylar olduğunu ve ancak insanların hayatlarını kaybetmesiyle bir afete dönüştüğünü belirtti. Özellikle fay hatları üzerine yapılan abuk sabuk binaların can kayıplarına yol açtığını ifade eden Görür, “Fay zonlarına, abuk sabuk binalar yaparsanız ölürsünüz. İşte o zaman afet olur. Aynen Güneydoğu’da olduğu gibi, Marmara’da, İstanbul’da beklediğimiz gibi. Parası var, yok, emekli, fakir, fukara bakmadan devlet gücünü şefkatini göstermeli. Belediye ile kol kola girerek vatandaşımızın güvenliğini sağlamalı. Devlet olmanın gereği de budur” dedi.

Marmara bölgesinde beklenen deprem hakkında da bilgiler paylaşan Görür, depremin minimum 7,2, maksimum 7,6 büyüklüğünde olacağını belirtti. Bu büyüklükte bir deprem yaşanması durumunda hasarın Güneydoğu’da 11 ilin toplamından daha fazla olacağını ifade etti. Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ ve Edirne gibi illerin etkileneceğini söyleyen Görür, depremin etkisi altında bulunan bölgelerin hükümet ve belediyeler tarafından önemsenmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca, Avrupa yakasındaki zeminin Anadolu yakasına göre daha kötü olduğunu belirten Görür, her iki bölgede de kıyı bölgelerinin risk altında olduğunu ifade etti. Denize yakın bölgelerde yaşayanların özellikle dikkatli olması gerektiğini söyledi. Avrupa yakasında bulunan bölgelerde ise denizden itibaren ilk 10 kilometrenin özellikle tehlikeli olabileceğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Naci Görür’ün bu söyleşiyle, depremlerin doğal bir olgu olduğu ve önemli olanın yapılaşma ve kentsel dirençlilik önlemlerinin alınması olduğu vurgulanmış oldu. Aynı zamanda devletin ve belediyelerin vatandaşların güvenliği konusunda sorumluluklarının altı çizildi.