Geçmiş zaman kipiyle çözülen sorunlar


Yapısal problemlerin kemiksiz dilde günlük söylemlerle ve hayali vaatlerle çözülmeye çalışıldığı bir Türkiye ekonomisiyle başbaşayız.

Hele bir de bu söylemlerde dini ifadelerin propaganda aracı olrak kullanılması, Türkiye ekonomisinin çöküşe doğru giden gidişatını, ütopik kahramanlıklarla kurtarmaya çalışan bir iktidarı karşımıza çıkarıyor. Aslında karşımıza çıkarmıyor. Yıllardır aynı propagandist söylemleri iktidarının istikrarı için kullanan AKP’ye sabretmemizi şimdilik zorunlu kılıyor.

Fakat günlük söylemi farklı ama neticeleri aynı bir iktidarın anlık refleksleri, aklımızda her gün başka endişeleri doğuruyor. Son olarak Bakan Nebati ve Erdoğan’ın söylemleri yeni endişelerin devamı.

Birkaç gün önce Bakan Nebati, Türk lirasındaki değer kaybının enflasyonun yüksek seyriyle alakalı olduğunu söylemişti. Bu ifade Türk lirasının aslında değer kaybetmediğine inanmamızı isteyen siyasi bir demagojiydi.

Birkaç gün sonra Bakan Nebati’nin; Türkiye’nin ekonomi modelini olumlu bir gerçeklik olarak sunması, dünyanın şu an Türkiye’nin ekonomik modelini örnek aldığını, döviz fiyatlarının makul gittiğini söylemesi, Bakan Nebati’nin tıpkı Erdoğan gibi: ” inanç var inanç” söylemini ekonomik çaresizliğe bir kalkan olarak kullandığını hatırlattı.

Bakan Nebati’nin anlatılarının Erdoğan’ın toz pembe tasvirleriyle örtüşmesi öylesine başarıların ifadesi oluyor ki; dünya kamuoyunun ekonomik alandaki bu başarılara alkış tutmaması içten değil.

AKP iktidarına göre şu anda Türkiye ekonomisi enflasyonun baskısı altında. 20 yılda her problemi çözmüş AKP, elbette bu problemide çözecekmiş.

“Sözümona:” AKP enflasyonla nasıl mücadele edileceğini en iyi bilenlerdenmiş.

Güzel günler AKP ile birlikte bizi bekliyormuş…

Erdoğan iktidarı boyunca her sorunun üstesinden gelinmiş de, sadece şu “kör olası” enflasyon problemi kalmış. Bu sorunda, yabancı yatırımcıya engel çıkaran bürokrasinin gerekirse tasfiyesiyle sona erecekmiş.

Malumunuz! Erdoğan uzun zamandır mali oligarşiyi ortadan kaldırmak için büyük bir kararlılıkla çalışıyormuş…mış…muş…

Yaptıklarını, yapacaklarına teminat gösteren AKP iktidarının bu söylemleri ve hedefleri karşısında, ekonomik krizle can çekişen emekçi halkın heyecanlanmaması mümkün değil.

Bilhassa işsizlik ve geçim sıkıntısından dolayı her gün intihar edenlere şahitlik eden Türkiye halkının, artık umutsuzluğa düşmesine ve acı çekmesine gerek kalmayacakmış. Erdoğan iktidarı her sorunu hallettiği gibi bu sorunununda üstesinden Bakan Nebati’yle birlikte gelecekmiş.

İşte böyle!.. Yapısal problemler, “mış’lı, muş’lu sözlerle çözüleceği günü bekliyor.

Halkın çaresizliği ise, çoktan bu sözlere kulak tıkayıp, yaklaşan seçimleri bekliyor.

Muhalefet ise, iktidarı kapmak için geçmiş zaman kipiyle değil de, gelecek zamanın klipleriyle konuşuyor. Çünkü iktidar gelecek demek. Yeniden halkı yağmalayarak güce sinerji katmak. 

Heybet AKDOĞAN
Latest posts by Heybet AKDOĞAN (see all)