Geçim Sıkıntısı Yuva Yıkıyor

Geçim derdi, boşanma oranlarını 2,5 kat artırarak ekonomik krizin evlilikleri olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) resmi verilerine göre, 2008 yılında 1 milyon 359 bin 233 kişinin boşandığı kaydedildi. Ancak bu rakam, 2022 yılında 2,25 kat artarak 3 milyon 59 bin 626’ya yükseldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ekonomik krizin evlilikleri olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, “AKP insanları işsiz bıraktıkça, ekonomik krizler ve geçim sorunları nedeniyle gençlerimiz evlenemiyor, evlenenler ise bu geçim derdinde boşanmak zorunda kalıyor. İktidar gençlerimizin hayalleri ile birlikte yuvalarını da yok ediyor” ifadelerini kullandı.

TÜİK verilerine göre, 2008’de 14,5 milyon kişi hiç evlenmezken, bu sayı 2023’e gelindiğinde 19 milyonun üzerine çıktı. Bu durum, gençlerin evlenme isteğinin ekonomik zorluklar nedeniyle engellendiğini gösteriyor.

Akkuş İlgezdi ayrıca, evli sayısının 2022’de yüzde 3 azalarak 61,27’ye gerilediğine dikkat çekti. Bu durum, AKP iktidarının ekonomik krizin etkisiyle evlenme oranlarını düşürdüğünü, boşanma sayılarını ise artırdığını gözler önüne seriyor.

İlgezdi, iktidarın ekonomik politikalarının gençlerin evlenme isteklerini engellediğini ve evliliklerin sürdürülmesini güçleştirdiğini belirterek, “En az 3 çocuk diyen iktidar, çiftlerin evlenmelerine, evlenenlerin de mutlu olmalarına ve evliliklerini devam ettirmelerine engel oluyor” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

NHY/ T24

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku