Gallup International: Koronavirüs Hükümetlere Güveni Arttırdı”

Gallup International’ın araştırmasına göre, katılımcıların üçte ikisi koronavirüsten korkuyor, buna karşılık yarısı tehlikenin abartıldığı görüşünde. Ayrıca koronavirüs birçok hükümete duyulan güveni de artırdı.

İsviçre’nin Zürih kenti merkezli uluslararası araştırma şirketi Gallup International’ın küresel bir salgına dönüşen yeni koronavirüs (SARS-CoV-2) salgınıyla ilgili araştırmasına 26 ülkede 20 binden fazla kişi katıldı. Araştırmadan çıkan sonuca göre, katılımcıların yüzde 62’si kendilerine yeni koronavirüsün bulaşmasından endişe ettiğini belirtti. Ancak buna karşılık yüzde 56’sı koronavirüs tehlikesinin abartıldığını düşünüyor.

Peki, bu iki görüş arasında nasıl bir bağlantı var? Deutsche Welle’ye konuşşan Gallup International Başkanı Kancho Stoychev “Virüs bir gerçek ve insanların korkması normal” yorumunu yapıyor. Ancak virüslerin insanlık tarihinin başlangıcından bu yana var olduğuna ve etrafımızın sürekli virüslerle çevrili olduğuna dikkat çeken Stoychev, bu nedenle verilen tepkinin bazı kişilere aşırı geldiğini belirtiyor.

Kancho Stoychev’e göre yaşanan krizdeki en önemli nokta insanların virüsle duygusal anlamda nasıl başa çıktığı. “Özellikle son birkaç on yıldır yaşanan gelişmeler, modernleşme vs. nedeniyle hayatın daha güvenli hale geldiği, olayları önceden tahmin edebilme ve planlayabilme imkanımız olduğu hissine sahibiz” diyen Stoychev “Şu anda kimse bir, iki, üç veya dört ay içinde ne olacağını söyleyebilecek durumda değil” diye konuşuyor.

Gallup International’ın araştırmasına göre, durum ülkeler arası farklı evrelerde olduğu için korku ve belirsizlik de ülkeler arasında farklılık gösteriyor. Stoychev “Bazı ülkelerde krizin iki üç hafta daha önce başladığını bu nedenle şu anda farklı bir evrede olduklarını biliyoruz. İtalya çok ileri bir evrede ve bu nedenle İtalyanların şu anda verdiği tepki gayet anlaşılır. Buna karşılık örneğin Bosna Hersek’te çok daha erken bir evreyi yaşıyoruz” diyor.