Faili meçhuller davasında ‘karar duruşması’ öncesi mahkeme heyeti değiştirildi

1990’lı yıllarda işlenen ve faili meçhul bırakılan 18 cinayete ilişkin Ankara’da görülen davada, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), süreci başa sarabilecek bir müdahale yaptı.

Aralarında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da bulunduğu 19 sanık hakkındaki dava karar aşamasındaydı.

DW’den Alican Uludağ’ın haberine göre 20 Eylül’de görülecek duruşma öncesi HSK 1. Daire’nin 12 Ağustos’ta yayımladığı müstemir yetki kararnamesiyle mahkeme heyeti değiştirildi. Mahkeme Başkanı Mehmet Tuğrul Türksoy yaş haddinden emekli olduğu için yerine zorunlu olarak Sevil Çalışkan Koçkuzu getirildi. Ancak HSK’nin mahkemenin diğer üyelerini başka yerlere göndererek, yerlerine hâkimler Ahmet Yumuşak Hatice Pişiren ve Bilge Alkan’ı ataması dikkat çekti.

‘DAVADA 250 KLASÖR BELGE VAR, BUGÜNE KADAR 30 HAKİM DEĞİŞTİ’

Aynı zamanda davanın müştekileri arasında yer alan ve babası Avukat Yusuf Ekinci’yi ‘faili meçhul’ cinayete kurban veren Avukat Sertaç Kamil Ekinci, davada sürekli hâkimlerin değişmesine alışık olduklarını söyledi. 2014’ten beri davada 30’a yakın hâkimin değiştiğini belirten Ekinci, davanın karar aşamasında olduğunu, yeni heyetin eskisine göre farklı davranacağını düşünmediğini ifade etti.

Avukat Ekinci, yeni heyetin 250 klasörlük dava dosyasını bir ayda incelemesinin mümkün olmadığını belirterek, hemen karar vermenin yanlış olacağını söyledi.

Önceki duruşmada müşteki avukatları, Kıbrıs’taki Kutlu Adalı cinayetini Korkut Eken’in organize ettiğini, Uzi marka silah verdiğini söyleyen Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’in ifadesiyle yeniden açılan dosyanın istenmesini talep etmişti. Ancak eski heyet, bu talepleri reddetmişti.

Avukat Ekinci, özellikle Kutlu Adalı cinayeti dosyasını yeniden talep edeceklerini belirterek, şunları söyledi: “Biz tabii daha önce talep ettiğimiz yerel mahkeme tarafından kabul edilmeyen delillerin toplanmasını bu heyetten de talep edeceğiz. Ola ki bunların toplanmasını kabul etti, olumlu bir gelişme olur. Çünkü UZİ marka silahlar, 1990’lı yıllarda sadece Özel Harekât Dairesi’nde kayıtlı oluyordu. Başka bir birimde Türkiye’de yoktu.”

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce arasında Mehmet Ağar, Korkut Eken, İbrahim Şahin’in bulunduğu 19 sanık hakkında “delil yetersizliği” gerekçesiyle beraat kararı vermişti. Ancak istinaf mahkemesi, kararı bozmuş, dosya yeniden yerel mahkemeye gönderilmişti. Yıl sonuna kadar davada bir karar çıkmazsa dava 2023’te zamanaşımı nedeniyle düşecek.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku