Eskişehir Milli Eğitim Müdürü’ne ‘mobbingle ölüme neden olmak’tan hapis cezası


Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Töre, Muğla’da görev yaptığı sırada “Mobbing yaptığı personelin ölümüne neden olduğu” gerekçesiyle yargılandığı davada 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’ye geçen yıl “Mobbing yaptığı personelin ölümüne neden olduğu” gerekçesiyle açılan davada karar çıktı.

Haberes’ten Ayhan Aydıner’in haberine göre Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş, 8 Eylül 2020’de kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Baş’ın ölümünün ardında, dönemin Muğla İl Milli Eğitim Müdürü olan Pervin Töre tarafından “enstitüye sınavla alınacak kişilerin listesinde usulsüzlük yapmadığı için istifa etme baskısına maruz kalmasının olduğu” öne sürüldü.

Sınava ilişkin inceleme başlatılırken, Töre hakkında “taksirle ölüme sebebiyet vermek” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Haziran 2021’de görevden alınan Töre, 11 Nisan 2022’de ise Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirildi. Geçen yıl Pervin Töre ile birlikte Hüdayi Baş’a baskı uyguladığı iddia edilen dönemin Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya ve Menteşe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muhammer Cihan hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan dava açıldı.

“İstifa dilekçesi verdi”

Töre mahkemede verdiği ifade de olayla ilgili şunları söyledi; “Ölen Hüdayi Baş ile birlikte çalışmış bir kişiyim. Hatta Olgunlaşma enstitüsünü vekaleten baktığı süreçte aslen atanması konusunda bakanlığımıza teklifi ben yaptım. Ancak olgunlaşma enstitüsünde yapılan sınav öncesinde de ilçe müdürlerimize ben bu işi yapamıyorum, istifa etmek istiyorum dediğini duydum. Ayrıca Menteşe ilçe milli eğitim müdürüne de istifa dilekçesi vermişti. Kendisine ‘düşün değerlendir acele etme’ şeklinde cevap verilmiş, kendisi de dilekçeyi geri almış. Bu hususu bana ilçe milli eğitim müdürü aktardı. Bu nedenle teklif ettiğim müdürlük görevini sağlıklı olarak yerine getirip getirmeyeceği hususunda tereddütlerim oluştu ve bu bağlamda bakanlığa atamanın gözden geçirilmesini istedim. Öncelikle kamu yararını gözetmem gerekiyordu. Yazıyı yazdıktan bir hafta sonra kendisi vefat etti. Normalde bu tür atamalardaki tebliğ süresi olarak 1 ay belirlenmiştir. Bu nedenle gözden geçirilmesine ilişkin önerimin Bakanlıkça değerlendirilmesini bekledim ancak dediğim gibi bir hafta sonra kendisi vefat etti. Tebliğ yapılamamış oldu.

Mahkeme cezada indirim yapıp eteledi

Muğla 4’ncü Asliye Mahkemesi 8 Mart 2023’de olayla ilgili karar verdi. Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya ve Şube Müdürü Muhammer Cihan için beraat kararı verdi.

Sanık Pervin Töre’nin “sabit olan görevi kötüye kullanmak” eylemine uyan TCK nun 257/1 md.si uyarınca alt sınır olan 6 ay hapisle cezalandırıldı. Mahkeme “sanığın kişiliği, cezanın yeterli uyarıcı etkisi dikkate alınarak” 1/6 oranında indirim yaptı.

Mahkeme ayrıca 5 ay hapiste de kanaat kullanarak ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına’ karar verdi. Töre 5 yıl denetim süresine tabi tutulacak.


Bunlarda ilginizi çekebilir...

Yoruma kapalı.