Erdoğan’ın Soçi Ziyareti Sonuçsuz Kaldı

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de bir araya geldi. Görüşmenin ana gündem maddesi, Rusya’nın tek taraflı olarak feshettiği Tahıl Koridoru Anlaşması’ydı. Ancak iki lider arasında bu konuda bir uzlaşma sağlanamadı.

Siyaset Bilimci İlhan Uzgel, Evrensel Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın Soçi ziyaretinin bir başarı hikayesi olmasını istediğini ancak bunun boşa düştüğünü söyledi. Uzgel, “Erdoğan’ın derdi, daha önceki anlaşma gibi uluslararası alanda gösterebileceği bir diplomatik başarı hikayesiydi. Bu da hem iç siyasette hem de dış siyasette elini güçlendirecekti. Ama Putin bunu vermedi” dedi.

Rusya, Ukrayna’nın işgalinin ardından imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması’nı, Batı’nın kendisine uyguladığı yaptırımların kaldırılmasını şart koşarak askıya almıştı. Anlaşma kapsamında Ukrayna’dan Karadeniz üzerinden en az 32 milyon ton tahıl dış piyasalara çıkartılıyordu.

Erdoğan ve Putin arasındaki görüşmede ayrıca Suriye’deki son durum, Afganistan krizi ve ikili ilişkiler de ele alındı. Ancak bu konularda da somut bir ilerleme kaydedilmediği belirtildi.

  • NHY/ Evrensel, cumhuriyet
Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku