Erdoğan’ın seçimi kazanması Alman basınında nasıl yorumlandı?

Alman basınındaki yorumlarda Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanarak yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi ele alınıyor.

Frankfurter Rundschau‘daki yorumda Erdoğan’ın seçimi kazanmasının ardından çözüm önerileri sunmadığı sınamalarla karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

“Türkiye’de Erdoğan’ın seçim zaferinin ardından işler daha iyiye gitmeden önce daha kötü olacak. Çünkü yeniden seçilen Cumhurbaşkanı kampanyası sırasında ülkesinin sorunlarını nasıl çözeceğini söylemedi. Erdoğan milliyetçi ve İslamcı yandaşlarını vaatleri ve yalanları ile harekete geçirebildi. Fakat dört nala giden enflasyonu nasıl dizginleyeceğini kötü durumdaki ekonomiyi nasıl canlandıracağını ve deprem bölgesindeki sayısız evi nasıl inşa edeceğini anlatmadı. Şimdiye kadar bu eksiklikler yerine seçim hediyeleri ile dikkati başka yöne çevirdi. Ancak bu devletin mali kaynaklarını yağmalamış olduğu için bu kaynağı da tüketti. Kimse ondan bunlara cevap vermesini talep etmediği için de zafer kazandığı akşam gelecek seçim kampanyasını başlattı. Gelecek yıl yapılacak yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara’yı kazanmak istiyor. Bunun yanı sıra mevcut havayı siyasi rakiplerine karşı kullanmak istiyor. Bunlar da pek iyiye işaret değil…” (Frankfurter Rundschau, 30 Mayıs 2023)

Stuttgarter Nachrichten gazetesi az bir farkla seçimi kazanan Erdoğan’ın daha da sertleşeceğini Avrupa’nın da gelecekte Türkiye’ye karşı Katar veya Suudi Arabistan’a yönelik tutuma benzer bir davranış sergileyeceğini savunuyor.

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferinin ardından daha ılımlı bir çizgi izleyeceğini düşünenler hayal kırıklığına uğrar. Seçim gecesi bile siyasi rakiplerine karşı daha sert olacağının sinyalini verdi. Batı’nın onun üzerinde neredeyse artık hiç etkisi yok. Şimdi Erdoğan’ın önünde engel de bulunmuyor. İktidarı için siyasi veya ekonomik engeller artık yok. Gelecekte Batı ile Türkiye arasındaki ilişki Katar veya Suudi Arabistan’a olan ilişkiye benzer olacak. Bu da Türkiye’nin demokratik değerlerden uzaklaştığını gösteriyor.” (Stuttgarter Nachrichten, 30 Mayıs 2023)