Eğitim Örgütleri, İzmir’de ÇEDES’e Karşı Miting Düzenledi

İzmir’de Eğitim Sen ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) Projesi’ne karşı miting düzenledi. Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen mitinge yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Mitingde konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “Laiklik, demokrasi, emek mücadelesi ve barış mücadelesinin birbiriyle çok güçlü ilişkileri var. Biri olmadan diğeri olmuyor. Laiklik olmadan hayatın yarısını oluşturan kadınlar yok sayılıyor. Demokrasi olmadan laiklik olmuyor. Barış olmadan hiçbir şey olmuyor. Tarafsız olması gereken, kamu hizmetini tarafsız ve eşit biçimde vermesi gereken bir devlet, bugün hayatın en azından yarısını yok sayarak tüm kamu hizmetlerinin niteliğini bir yandan düşürerek, bir yandan ayrımcı politikalarla bizleri parça parça etmeye çalışıyor.” dedi.

Kurul, “İzmir’de 842 okula din görevlilerin girişini sağlayacak bir mekanizma oluşturuldu. Neyle? ÇEDES adını taşıyan, ismi çocuklara çiçekler sunarmış gibi gözüken, ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum’ Projesi’nin arkasından ellerini ovuşturarak bekleyen tarikat ve cemaatlerin olduğunu biliyoruz biz. Önceki yıllarda okulların arka kapısından giriş yapan dinci vakıf ve dernek protokollerinin artık arka kapıyı bir yandan zorladığını biliyoruz ama şimdi Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak ön kapıdan içeriye gireceklerini gözlemliyoruz bu ÇEDES Projesi’yle. Paralel bir eğitim sistemi kurulmaya çalışılıyor.” ifadelerini kullandı.

Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan da, “AKP iktidarı; gençlerin eşit koşulda eğitim almasına, özgür birey olarak yetişmesine izin vermeyen Siyasal İslam’ın temsilcisidir. AKP bu ülkede üniversitelerde akademik özgürlüğü tanımayan, bilgi üretilmesine ve bilgiye eşit koşullarda ulaşılmasına engel olan bir anlayışın temsilcisidir. İlimden gidilmeyen son karanlıktır çünkü laik, bilimsel bir eğitimle gençlerimiz ilmini yolunda ancak ilerleyebilirler. AKP düşünen, araştıran, sorgulayan nesilleri yok etmek istiyor. Yerine kindar ve dindar gençlik yetiştiriyor çünkü kendi iktidarlarını bununla ancak besliyorlar.” dedi.

Miting, sanatçı Abdal Haluk Tolga İlhan’ın konseriyle sona erdi.

Mitingde öne çıkanlar:

  • Eğitim Sen ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, ÇEDES Projesi’ne karşı miting düzenledi.
  • Mitinge yaklaşık 10 bin kişi katıldı.
  • Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “Laiklik, demokrasi, emek mücadelesi ve barış mücadelesinin birbiriyle çok güçlü ilişkileri var. Biri olmadan diğeri olmuyor.” dedi.
  • Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan, “AKP iktidarı; gençlerin eşit koşulda eğitim almasına, özgür birey olarak yetişmesine izin vermeyen Siyasal İslam’ın temsilcisidir.” dedi.
  • Miting, sanatçı Abdal Haluk Tolga İlhan’ın konseriyle sona erdi.

ÇEDES Projesi nedir?

ÇEDES Projesi, Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen bir projedir. Projenin amacı, okullarda öğrencilere çevre bilinci, ahlaki değerler ve milli değerler kazandırmaktır. Proje kapsamında, okullarda din görevlileri tarafından dersler ve etkinlikler düzenlenecektir.

Proje, muhalefet partilerinden ve sivil toplum kuruluşlarından tepki çekmektedir. Muhalefet partileri, projenin laik eğitim sistemini hedef aldığını iddia etmektedir. Sivil toplum kuruluşları ise projenin çocuklara dini propaganda yapılacağını savunmaktadır.

NHY/ ANKA