Dündar: “Türkiye’ye Dönmek İstiyorum”

Hakkında açılan dava ve uğradığı silahlı saldırının ardından Almanya’ya giden Cumhuriyet Gazetesi eski genel yayın yönetmeni Can Dündar Türkiye’ye dönmek istediğini söyledi.

Associated Press haber ajansına konuşan Can Dündar Almanya’da siyasi iltica başvurusunda bulunmadığını çünkü Almanya’da ömür boyu kalmak istemediğini ve beklemediğini söyledi.

Dündar, “Ülkemizin vatandaşlarıyız ve ülkemize dönmek istiyoruz, siyasi iltica istemiyoruz bir süreliğine yer istiyoruz ve mücadeleye Almanya’dan devam etmek istiyoruz” dedi.

Can Dündar, “Hepimiz için zor zamanlar olacak, fakat sonunda geçmişten biliyoruz ki hiçbir diktatörlük sonsuza kadar kalmaz, biliyoruz ki o gitmeli ve biz bu güne hazırlanıyoruz” dedi.

Dündar, “Biz buradayız çünkü Türkiye’de artık özgür basın ve ifade özgürlüğü yok” dedi.

Can Dündar, devlet sırlarını ifşa etmekle suçlanıyor. 3 ay cezaevinde kalan Dündar mahkeme önünde silahlı saldırıya uğramıştı.

Can Dündar Almanya’da kar amacı olmayan Alman Correctiv adlı organizasyonun desteğiyle “Özgürüz” adlı internet sitesini yönetiyor.

Dündar, “Türkiye’de hala mücadele eden arkadaşlarımız tabi ki var, ancak bu gerçekten tehlikeli bir görev” ifadelerini kullandı. Can Dündar, “Mahkeme önünde bana ateş açtılar, tek hatam haber yazmaktı, bunun için bunu dışardan yapmaya karar verdik” dedi.

Can Dündar Almanya’da kar amacı olmayan Alman Correctiv adlı organizasyonun desteğiyle “Özgürüz” adlı internet sitesini yönetiyor.