Çin’in karbondioksit salınımı rekor kırdı…

İklim değişikliği, dünyanın en önemli sorunlarından biri haline geldi. Küresel ısınmanın etkileri her geçen gün daha fazla hissediliyor. Bu durumun en büyük nedeni ise sera gazı salınımı. Sera gazları arasında en çok etkiye sahip olan karbondioksit (CO2), atmosferdeki ısıyı tutarak yeryüzünün ısınmasına yol açıyor.

Peki, hangi ülke en çok karbondioksit salınıyor? Bu sorunun cevabı, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yayınladığı raporda yer alıyor. Rapora göre, 2020 yılında dünyada en çok CO2 salan ülke Çin oldu. Çin, toplam CO2 salımının yüzde 28’ini tek başına gerçekleştirdi. Çin’i yüzde 15 ile ABD, yüzde 10 ile Hindistan, yüzde 5 ile Rusya ve yüzde 4 ile Japonya izledi.

Türkiye ise CO2 salımında dünyada 17. sırada yer aldı. Türkiye’nin toplam CO2 salımı 2020 yılında 305 milyon ton olarak hesaplandı. Bu rakam, Türkiye’nin toplam enerji tüketiminin yüzde 71’ini oluşturuyor. Türkiye’nin CO2 salımının büyük bir kısmı elektrik üretimi ve sanayi sektöründen kaynaklanıyor.

Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelede daha fazla sorumluluk alması gerekiyor. Çünkü Türkiye hem coğrafi konumu hem de nüfusu nedeniyle iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden en çok zarar görecek ülkelerden biri. Türkiye, hem kendi geleceği hem de dünyanın geleceği için karbondioksit salınımını azaltmak için daha fazla çaba göstermeli. (NHY, Çevre)