CHP’nin masasındaki anketi ortaya çıktı

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, ellerindeki son anketin sonuçlarını Halk TV yazarı İsmail Saymaz’la paylaştı.

Ankette AKP ile CHP arasındaki farkın yüzde 0,1’e indiği, AKP yüzde 29,3 oy alırken, bu oranın CHP’de yüzde 29,2’ye çıktığı görülüyor. İYİP yüzde 13,2, HDP yüzde 10 ve MHP ise yüzde 5,8 oy alıyor.

Erdoğan Toprak, altılı masanın cumhurbaşkanı adayının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olması gerektiğini, çünkü kendisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7-8 puan önünde göründüğünü söyledi. “Açık ara farkla alırız” dedi.

CHP olarak, altılı masaya önerecekleri tek ismin Kılıçdaroğlu olacağını vurguladı.

Saymaz’ın yönelttiği sorular ve Toprak’ın bunlara verdiği yanıtlar şöyle:

‘Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın çok çok önünde’

– Kılıçdaroğlu’nun adaylığı halinde size göre tablo nasıl şekillenir?

Biz anket yapmıyoruz. Ama yapılmış anketlere baktığınızda Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın çok çok önünde.

– Ne kadar önünde?

7-8 puan önünde gözüküyor. Erdoğan’ın oyu 32-37 bandında. Kararsızlar dağılmadan…

– Ama Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun daha şanslı olduğu iddia ediliyor?

Onların kendi fikirleridir. İki yıl önce TBMM’de “Aday olup olmayacağımı nereden biliyorsunuz?” demesinden sonra Kemal Beyde hızlı bir yükseliş başladı. Saha çalışmalarında, hızlı yükselişi görüyoruz. Bir sene önce ile bugün arasında müthiş fark göreceksiniz adaylığının kabulü konusunda. İkincisi, adaylıktan sonraki süreçte altılı masayı yönetmek zorundasınız. Çünkü altılı masadan kanun çıkaracaksınız, ortak bütçe yapacaksınız, politika belirleyeceksiniz. Adaylık noktasında çok sorun görmüyorum. Sonraki sürecin çok daha zor olacağına inanıyorum.

– Aday Kılıçdaroğlu olarak netleştiğinde anketlerde tablo değişecek, diyorsunuz.

Evet, masanın kanaati Kemal Bey yönünde olduğunda farklı bir sonuç göreceksiniz. Sahada, Kemal Bey’in adaylığı konusunda bir kabul var. Bunu çok açık ara görüyoruz.

– Muhalefette ‘Ya kaybederse’ korkusu da var.

Bu korku belli kesimler tarafından yayılıyorsa maksatlıdır. Kemal Bey’e AK Parti’den bu tip bir saldırı var. Yıpratma kampanyası var. Kemal Bey ülkenin kaynaklarıyla, SADAT’la ve vakıflarla ilgili ciddi politikalar gösterdiğinde hükümet ya da hükümetin beslediği medya bu korkuları yaymaya başlıyor.

‘Rakamlar Kemla Bey’le seçimin açık ara alınacağını gösteriyor’

– Bu korkular sadece iktidar cephesinden değil, biliyorsunuz.

Bazı endişeleri saygıyla karşılıyorum. Ama baktığım şey rakamlar. Rakamlar Kemal Beyle (seçimin) açık ara alınacağını gösteriyor. Üç beş oyla değil, açık ara. Şu an “Erdoğan seçilmeli” diyen, yüzde 32. Diğer tarafta yüzde 68 oy var. Kararsızların tamamı bize verecek demiyorum. Yüzde 68’in bir kısmı kararsız. Yüzde 53-54’ü “Diğer adaya oy veririm” diyor. “Kemal Beye oy veririm” oranı çok yüksek.