CHP’li Tanrıkulu’nun Fezlekesi Cumhurbaşkanlığı’nda

Adalet Bakanlığı, CHP Diyarbakır milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkındaki dokunulmazlığın kaldırılması istemini içeren fezlekeyi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunmak üzere Cumhurbaşkanlığı’na gönderdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Tanrıkulu’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik sözleri nedeniyle başvuruda bulunarak Tanrıkulu hakkında soruşturma izni talep etmişti. Adalet Bakanlığı, bu izni vermiş ve başsavcılık da Tanrıkulu hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ve “Devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama” suçlarından fezleke hazırlamıştı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Tanrıkulu’nun ifadelerini “kabul edilemez” olarak nitelendirmiş ve ordunun itibarını zedeliyor olarak değerlendirmişti. Bakan Tunç ayrıca fezlekenin TBMM’ye iletilmek üzere Cumhurbaşkanlığı’na gönderileceğini ve son kararın TBMM Genel Kurulu’nda verileceğini belirtmişti.

Sezgin Tanrıkulu, katıldığı bir televizyon programında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 15 köylüyü helikopterden atarak ölümüne sebep olduğunu öne sürmüş ve bu ifadeleriyle gündeme gelmişti.

Adalet Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiği fezleke, soruşturmanın ve dokunulmazlık kaldırma talebinin resmi bir adımı olarak değerlendiriliyor. Bu fezlekenin TBMM’ye sunulmasının ardından, milletvekillerinin dokunulmazlığın kaldırılması veya korunması konusunda vereceği kararla ilerleyen süreç şekillenecek.