CHP lideri Kılıçdaroğlu’na cenaze töreninde saldırı…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hakkari’de Irak sınırında Cuma günü PKK’lılarla yaşanan çatışmada hayatını kaybeden 4 askerden biri olan sözleşmeli piyade er Yener Kırıkcı’nın Ankara’nın Çubuk ilçesindeki Akkuzu mahallesinde düzenlenen cenaze töreninde, bir grubun saldırısına uğradı.

Cenazenin kılınacağı camiye giden Kılıçdaroğlu’nu grup önce sesli olarak protesto etti. Öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından ise grup Kılıçdaroğlu’na fiziksel saldırıda bulundu.

Cenaze törenine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da katılıyordu.

Jandarma, korumalar ve polis Kılıçdaroğlu’nun etrafını sararak saldırıyı önlemeye çalıştı.

Kılıçdaroğlu, gruptan uzaklaştırılarak aracıyla mahallede bulunan bir eve götürüldü. Güvenlik güçleri bir süre evin çevresinde toplanan kalabalığı dağıtmaya uğraştı. Ardından Milli Savunma Bakanı Akar, Kılıçdaroğlu’nun tutulduğu eve giderek kalabalığa dağılmaları çağrısında bulundu.

Kılıçdaroğlu daha sonra Akar ile birlikte polise ait zırhlı araçla bölgeden çıkarıldı. CHP lideri saat 16.20 sıralarında Ankara’da CHP Genel Merkezi’ne ulaştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Kılıçdaroğlu’nun uğradığı saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Ankara Valiliği de olayla ilgili olarak “Çubuk ilçemizde icra edilen şehit cenazesi töreninde CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’na yönelik müessif protesto eyleminin önlenmesine yönelik gerekli güvenlik tedbirleri alınmış olup olayın sorumluları hakkında yasal işlemlere başlanılmıştır” açıklamasını yaptı.

CHP Genel Merkezi önünde geniş güvenlik önlemleri

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, zırhlı araçla çıkarıldığı evden Ankara’daki CHP Genel Merkezi’ne ulaştı. Kılıçdaroğlu’nu parti merkezi önünde partililer karşıladı.

Güvenlik güçleri genel merkez önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Ayşe Sayın CHP Genel Merkezi önünde toplananların özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik tepki gösterdiğini aktardı.

Soylu geçen yıl Haziran ayında yaptığı açıklamada valiliklere talimat gönderdiğini ve “CHP il başkanlığını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin” dediğini belirtmişti. Soylu “Onların gideceği adres PKK terör örgütü mensuplarının cenazeleridir” demişti.

Soylu’nun açıklamaları üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Soylu’yu istifaya çağırmıştı.

Kılıçdaroğlu: Bana yapılan saldırı Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne yapılmış bir saldırıdır

Kılıçdaroğlu Genel Merkez binasında bir süre kaldıktan sonra Genel Merkez önünde bekleyenlere otobüs üzerinden bir konuşma yaptı ve “Bana yapılan saldırı Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne yapılmıştır” dedi.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Bu ülkede kimliği inancı ne olursa olsun 82 milyonu kucaklayan bir genel başkanım. Şavşat’tan Ardanuç’a giderken PKK terör örgütünün saldırısına uğramıştım. Aynı saldırının benzerini bugün yaşadım. Onlar sanıyorlar ki ben geri adım atacağım, bir milim geri atmayacağım.”

“Şehitler bizim şehidimizdir, bizim onurumuzdur. Benim şehit cenazesine gitmemi istemiyorlar, ne için istemiyorlar? Sanıyorlar ki baskı kuracağız, tehdit edeceğiz,. Katılacağım, sonuna kadar katılacağım, o şehitler 82 milyonun şehididir.

“En çok üzülenlerden biri de şehit ailesi oldu. Saldıranların şehide de, namaza da, inanca da saygısı yoktur. Bunlar Müslüman da değildir. Şehidin cenazesine katıldık, namaz kıldırmadılar. Siz namazdan, şehitten ne istiyorsunuz? Ben bir Mehmetçik babasıyım, onlar gibi değilim.

“Bu olayda beni üzen durum şudur; beni üzen şehide yapılan saygısızlıktır. Şehidin cenaze namazı bile doğru dürüst kılınamadı. Baba, anne acılı, o köyde oturanların hiç birisinin kabahati ve kusuru yoktur. Dışardan gelenlerin tezgahıdır bu, ama bu bizi yıldıramaz.”

“Bu saldırların sebebi ne biliyor musunuz? İlk kez CHP bu ülkede barışın, huzurun egemen olması için mücadele etti, ilk kez farklı siyasi kmilkteki insanlar ülkenin birliği için bir araya geldiler. Bu ülkeye baharı getireceğiz, söz veriyorum ülkenin her karışında bahar olacak”.

CHP Ankara Milletvekili Emir: Şehit hepimizin şehidi

Kılıçdaroğlu’nun olay sonrası güvenlik gerekçesiyle götürüldüğü evde yanında olan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir yaşananları şöyle anlattı:

“Emniyet Genel Müdürü geldi. AKP’li, MHP’li milletvekilleri geldi. Sonra Milli Savunma Bakanı geldi. Hatta çıkarken Bakan eşlik ederek biraz da kitle sakinleştirmeye çalışıldı. Etkili güvenlik önlemleri alınamaması, oranın müdahale etmeye uygun olmayan bir köy olması gibi konular üzerinde durulabilir. Bunlar affedilebilir de. Ancak affedilemeyecek olan kendi siyasi gelecekleri için kendi iktidarları için Türkiye’yi bölen, ülkenin yarısını terörist ilan eden siyasetçilerdir. Herkesin bu olaya bakarak daha sorumlu, sağduyulu davranması lazım. Bir şehit cenazesinde asla olmaması gereken olaylar oldu. Şehit hepimizin şehidi. Biz sonuna kadar vatanımızın birliği bütünlüğünden yanayız. Ancak ülkeyi bu hale getirenler sağduyulu konuşmayan, söylemi, politikaları, duruşuyla Türkiye’yi bölen, ayrıştıran siyasetçilerdir. Herkesin aklını başına toplaması gerekiyor artık.”

Saldırıya tepkiler

Hükümetten saldırıya yönelik ilk tepki Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den geldi.

Gül Twitter’dan yaptığı açıklamada saldırıyı kınayarak “Şiddetin hiçbir türünün demokratik siyasete gölge düşürmesine izin vermeyeceğiz!” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da “Şiddet, demokratik bir hak arama ve tepki verme yöntemi olamaz” diyerek Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de “Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun diyoruz. Hukuk dışına çıkmaya kimsenin hakkı yoktur. Şiddet bir hak arama ya da protesto yolu değildir. Sorumlular açığa çıkarılacak ve gereken yasal işlem yapılacaktır” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da “Bunu yapanların bir provokasyon içerisinde olduklarını düşünüyorum. Arkasındaki planlamanın da ortaya çıkarılması gerektiği kanaatindeyim” yorumunda bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da saldırıyı “kabul edilemez” diyerek kınadı.

İmamoğlu saldırıyı yuhalamak isteyenleri de durdurdu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de CHP Genel Merkezi’ne geçmiş olsun ziyaretinde bulunduğu açıklandı.

Binali Yıldırım da Twitter’dan attığı mesajda “Şehitlerimizin acısını yüreğimizde hissettiğimiz bu günlerde birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacımız var. Biz hep birlikte Türkiye’yiz. Gün ayrışma günü değil, teröre karşı birlik olma günüdür. Sayın Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski de saldırıya ilişkin, “Sayın Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıyı kınıyoruz. Bu saldırı toplumsal birlik ve çoğulculuğumuzu güçlendirecek saygılı siyasi tutum ve söylemlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. ‪Terörizm ile ancak iktidarıyla, muhalefetiyle ve toplumun tüm kesimlerinin ortak mücadele ruhuyla mücadele edebiliriz” açıklamasını yaptı.

Kılıçdaroğlu’na 3. fiili saldırı

Kılıçdaroğlu, 30 Mart 2014’deki yerel seçimlerin ardından Meclis’te düzenleyeceği ilk grup toplantısı öncesinde de Meclis kulisinde Orhan Övet adlı bir kişininin yumruklu saldırısına uğramıştı.

Yumruk gözüne isabet eden Kılıçdaroğlu, saldırgandan şikayetçi olmamıştı.

Kılıçdaroğlu, 25 Ağustos 2016’da ise PKK’nın hedefi olmuştu. Kılıçdaroğlu’nun da içinde yer aldığı CHP konvoyuna Artvin’in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine giderken, Yanıklı köyü yakınlarında silahlı saldırı düzenlenmişti. PKK’nın üstlendiği saldırıda 1 jandarma eri hayatını kaybetmiş, 2 asker yaralanmıştı.