BORRELL: “Ukrayna sınırında 150 bin Rus askeri var”

AB dışişleri bakanlarının toplantısında Rusya’ya yaptırım kararı çıkmadı. AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell Ukrayna sınırındaki Rus askeri sayısının 150 binden fazla olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği ülkelerinin dışişleri bakanları bugün video konferans yoluyla bir araya geldi. Gündemde Rusya’nın Ukrayna sınırında ve Kırım’da askeri varlığını artırması vardı. Zirve sonrası yapılan açıklamada Ukrayna ile dayanışma içinde olunduğu ancak şu an için Rusya’ya bu konuda yeni yaptırımların uygulanmayacağı belirtildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell zirve sonrası yaptığı açıklamada Ukrayna sınırındaki Rus askeri sayısının 150 binden fazla olduğunu söyledi. Borrell bunun Ukrayna sınırına bugüne kadar yapılan en büyük askeri sevkiyat olduğunu ifade etti.

AB, Rusya’nın Ukrayna ile tansiyonu arttırmasını ve anlaşmazlıkları körükleyici diğer bazı politikalarını sert bir biçimde eleştirmiş, birlik içinde yaptırım yönünde talepler dile getirilmişti. Borrell, dışişleri bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, durumun değişebileceğini ancak şu an bir yaptırım kararı çıkmadığını belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitri Kuleba daha önce, Avrupa Birliği’nin Rusya’yı caydırmak amacıyla aşamalı bir planın parçası olarak ilave ekonomik yaptırımlar hazırlamasını umduğunu söylemişti. Bugünkü toplantıya da katılan Kuleba, daha önce uygulanan cezalandırıcı yaptırımların “çok hafif” olduğunu söyleyerek eleştiri getirdi.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Rusya’nın düşmanlığa devam ettiği takdirde Avrupa’nın harekete geçmeye hazır olduğunu, yalnızca oturup düşünmekle kalmayacağını bilmesi gerektiğini ifade etti. Landsbergis, kırmızı çizgiler aşıldığı takdirde Avrupa’nın ilave yaptırımlar düşünmesini umduğunu belirtti. Polonya da toplantıda benzer bir tutum sergiledi.