BM: Ukrayna’da savaşın insani bedeli, 9 bin 900 sivil can kaybı

BM, Ukrayna’da savaşın başladığı 2014 yılından bu yana 9 bin 900 sivilin hayatını kaybettiğini, 10 milyon kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı. Bu rakamlar, Ukrayna halkının yaşadığı acı ve zorlukların boyutunu gözler önüne seriyor.

BM Güvenlik Konseyi’nde Ukrayna konusunda bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Cenevre Temsilcisi ve Koordinasyon Birimi Direktörü Ramesh Rajasingham, Ukrayna’da insani durumun çok kötü olduğunu vurguladı. Rajasingham, ülkede yaklaşık 18 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğunu, bunun da nüfusun yüzde 40’ına denk geldiğini belirtti.

Rajasingham, 10 milyon kişinin ülke içinde veya dışında yerlerinden edildiğini, bunların yarısından fazlasının kadın ve çocuk olduğunu söyledi. Rajasingham, savaşın başladığından bu yana 9 bin 900 sivilin öldüğünü, bunların arasında 2000’den fazla çocuğun bulunduğunu ifade etti. Rajasingham, bu sayının gerçekte daha yüksek olabileceğini de ekledi.

Rajasingham, savaşın devam etmesinin insani yardım çalışmalarını da zorlaştırdığını, tehlikeli ve erişilmesi güç bölgelerdeki insanlara ulaşmanın çok zor olduğunu kaydetti. Rajasingham, savaşın başladığından bu yana 14 insani yardım çalışanının öldürüldüğünü, birçok aracın ve malzemenin de hasar gördüğünü bildirdi.

Rajasingham, sağlık hizmetlerinin de büyük zarar gördüğünü, Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre savaşın başladığından bu yana sağlık tesislerine yönelik 1300 saldırı yapıldığını aktardı. Rajasingham, bu saldırılarda 111 sağlık çalışanı ve hastanın hayatını kaybettiğini, binlercesinin de yaralandığını dile getirdi.

Rajasingham, Ukrayna’daki insani krizin sona ermesi için taraflara ateşkes çağrısında bulundu. Rajasingham, BM olarak Ukrayna halkına yardım etmeye devam edeceklerini, ancak bunun için uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Rajasingham, Ukrayna için ayrılan insani yardım bütçesinin sadece yüzde 40’ının karşılandığını, daha fazla kaynak gerektiğini vurguladı.