BM: “Gazze’de yerlerinden edilen kişi sayısı 1,5 milyonu aştı”

Gazze’de yerlerinden edilen kişi sayısı 1,5 milyonu aşmış durumda. BM Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, Gazze’deki insani krizin daha da kötüleşebileceği konusunda endişeli olduğunu belirtti.

Griffiths, Gazze’deki durumu anlatırken, 1,5 milyondan fazla Gazzeli’nin yerinden edildiğini, 18 hastanenin kapatıldığını ve yüz binlerce kişinin İsrail bombardımanı altında korku içinde yaşadığını ifade etti.

Gazze’deki iletişim ağlarının çökmesi nedeniyle, rakamların son beş gündür güncellenmediğini ve ölü ve yaralı sayısının son açıklanandan çok daha yüksek olduğunu da ekledi.

Griffiths, BM’nin etkili bir insani yardım müdahalesi yapabilmesi için daha önce belirlenen 10 maddelik planı hatırlattı ve BM’ye üye devletlerin bu hedeflere ulaşmada yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Gazze’deki durumun daha da kötüleşebileceğini vurgulayan Griffiths, çatışmaların Filistin’in diğer bölgelerine sıçrayabileceğini ve bölgede daha da feci sonuçlar doğurabileceğini ifade etti. Bu durumun tüm bölgeyi yangına sürükleyebilecek bir çatışma olduğunu belirtti.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Dairesi (UNRWA) ise, BM bayrağı altında olan sivilleri bile koruyamadıklarını ve operasyonlarının durma noktasına geldiğini açıkladı. Gazze Şeridi’nin her tarafının bombardıman altında olduğunu belirten UNRWA Genel Komiser Yardımcısı Natalie Boucly, Gazze’de hastaneler, camiler, kiliseler, fırınlar ve UNRWA binaları ve okullarının da vurulduğunu belirtti. BM tesislerinde ve BM bayrağı altındaki insanları tam olarak koruyamadıklarını ve hala yardıma ihtiyaç duyan binlerce kişiye ulaşamadıklarını ifade etti. Son dönemde operasyonlarını sürdürmenin neredeyse imkansız hale geldiğini dile getirdi.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku