Beşiktaş’ta Cemevleri ‘’İbadethane’’ statüsüne kavuşuyor

Beşiktaş Belediye Meclisi Ocak ayı Meclis Oturumunda Cem Evleri’nin ibadethane statüsüne kavuşması ile ilgili önerge meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

Beşiktaş Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısında gündemin 23 maddesi olarak CHP Gurubu meclis üyelerinin tamamının oy birliğiyle gündeme gelen Cemevleri’nin ibadethane sayılması ve diğer ibadethanelere tanınan hak ve hizmetlerden yararlandırılması ile ilgili madde meclise sunuldu. Madde, CHP Grubu’nun tamamının oy birliğiyle Hukuk Komisyonu’na havale edildi.

Konu ile ilgili mecliste söz alan CHP Grup Başkanvekili Eyüp Birgün’ün meclise sunduğu yazılı önergesinde şu ifadelere yer verildi: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2 Aralık 2014 tarihli kararı, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 14-6 ve 15. maddesinin 5. fıkrasının son cümlesi uyarınca cemevlerinin ibadet yeri sayılması ve diğer ibadethanelere tanınan haklardan ayrımcılık yapılmadan yararlandırılması için ‘Cemevleri’nin’ ‘İbadethane’ olarak değerlendirilerek yasanın tanıdığı hak ve hizmetlerinden yararlandırılması hususunda önergemizin Hukuk Komisyonu’na havalesini öneriyorum”

Hazinedar: ‘’Özgürlükçü sosyal demokrasinin gereğini yapıyoruz’’

Konu ile ilgili konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, “İnsanlar inanç konusunda istedikleri şekilde ibadetlerini yapmakta özgürler. Biz Beşiktaş’ta özgürlükçü sosyal demokrasiye inanlar olarak bugüne kadar Kilise’de, Sinagog’da, Havra’da, Cami’de ve Cemevi’nde insanların ibadetlerini rahat ve özgür bir şekilde yapmaları için üzerimize düşen tüm görevlerimizi yerine getirdik. Bundan sonra da görevlerimizi yerine getireceğiz. Bugün mecliste aldığımız kararla da bu görevlerimizi yerine getirmeyi resmileştirdik” diye konuştu.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku