AYM, bugün Can Atalay’ın bireysel başvurusunu görüştü, tahliyesine hükmetti.

25 Ekim 2023 tarihinde, Anayasa Mahkemesi, Gezi Davası’nda 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmeyen Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın bireysel başvurusunu görüştü.

Atalay’ın avukatı Akçay Taşçı, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı vermesi ve Atalay’ın tahliye edilmesini beklediklerini belirtti. Taşçı, “İhlal kararı çıkarsa Anayasa Mahkemesi’nin kararının yerine getirilmesi için hüküm veren mahkeme olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuracağız” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin kararını 30 gün içinde açıklaması bekleniyor.

Atalay’ın başvurusu

Atalay, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde TİP’ten Hatay milletvekili seçildi. Ancak, mazbatasını almasına rağmen, Gezi Davası’nda aldığı 18 yıl hapis cezası nedeniyle tahliye edilmedi. Atalay, tahliye ve yargılamanın durması istemiyle Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Atalay’ın tahliye talebini reddetti ve yargılamanın devamına karar verdi.

Atalay’ın avukatları, Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları başvuruda, milletvekili seçilerek yasama dokunulmazlığı kazanan Atalay’ın yargılamada durma kararı verilmesi talebinin reddedilerek yargılamaya devam edilmesi nedeniyle seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının, tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle de kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğini belirtti.

Anayasa Mahkemesi’nin kararı

Anayasa Mahkemesi, Can Atalay’ın bireysel başvurusunu 25 Ekim 2023 tarihinde karara bağladı. Mahkeme, Atalay’ın seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine karar vererek, tahliyesine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Nokta Haber Yorum
Latest posts by Nokta Haber Yorum (see all)