Avrupa Konseyi, Türkiye’ye karşı ihlal sürecini başlattı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Osman Kavala kararının uygulanmaması konusundaTürkiye için ihlal süreci başlatılmasını istedi. Konseyde Türkiye aleyhine üçte ikilik çoğunluk sağlandığı öğrenildi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararı uyarınca iş insanı Osman Kavala’yı tahliye etmeyen Türkiye için ihlal süreci başlatılmasını istedi. Komite resmi açıklamayı yarın duyuracak.

Bakanlar Komitesi adına büyükelçiler seviyesinde toplanan ve AİHM kararlarının uygulanmasını denetlemekten sorumlu delegeler komitesinin üç gün boyunca yaptığı toplantılar sona erdi. Komite yaptığı oylamayla Türkiye’ye yönelik ihlal sürecinin başlatılmasını talep etti. Oylamada ihlal sürecinin başlatılabilmesi için üye ülkelerin üçte ikisinin oyu gerekiyordu.

ÜÇTE İKİ ÇOĞUNLUK SAĞLANDI

HDP’li üst düzey yetkiliden alınan bilgiye göre Türkiye ve ittifak içerisinde bulunduğu ülkelerin tüm girişimlerine rağmen oylamada 35 ülkenin Türkiye aleyhine el kaldırdığı öğrenildi. Kaynağımız, komitede ele alınan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan, Hayati Kaytan, Emin Gurban ve Civan Boltan ile ilgili AİHM kararlarının uygulanması için Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) başvurularına dair alınan kararlara ilişkin ise bilgi edinemediklerini belirtti.

Türkiye’ye yönelik ihlal süreci başlatılması kararının resmi bildirimi ardından Ankara’nın belirli bir süre içerisinde yanıt verecek.

KOMİTE AİHM’E BAŞVURACAK

Savunma ardından toplanan AK Bakanlar Komitesi 46’ıncı madde gereği, AİHM’e Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin uyup uymadığına dair şikâyet etmek için ayrı bir karar alacak. Bu yönde alınacak kararda AK üyesi ülkelerin üçte iki oyu gerekli olacak. AİHM’nin ihlal yapıldığı yönünde görüş bildirmesi durumunda da Komite, Türkiye’ye karşı alınacak önlemleri değerlendirecek. Bu önlemler arasında Türkiye’nin Konsey üyeliğinden çıkarılması veya oy hakkının askıya alınması da bulunuyor.