Almanya’da Çifte Vatandaşlık Yasası Reformunda Anlaşma Sağlandı

Almanya’da koalisyon hükümeti, vatandaşlık yasasında kapsamlı bir reform yapma konusunda anlaştı. Reformla birlikte, Alman vatandaşlığına geçişin kolaylaştırılması ve çifte vatandaşlık önündeki engellerin kaldırılması amaçlanıyor.

Almanya’da 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerin ardından, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) oluşan üçlü koalisyon hükümeti, 24 Kasım’da resmen göreve başladı. Yeni hükümetin ilk icraatlarından biri de vatandaşlık yasasında reform yapmak oldu.

Vatandaşlık yasasında yapılacak değişiklikler şöyle:

  • Alman vatandaşlığına başvurmak için karşılanması gereken Almanya’da 8 yıl ikamet etmiş olma koşulu 5 yıla düşürülecek.
  • Almanya’ya uyum konusunda iktisadi ve sosyal bakımdan “özel başarı” kaydeden göçmenlerin vatandaşlığa geçişi ise 3 yılda gerçekleşebilecek.
  • Alman vatandaşlığına geçecek kimseye geldiği ülkenin vatandaşlığından çıkması şartı koşulmayacak. Böylece çifte vatandaşlık hakkı genişletilmiş olacak.
  • Almanya’da doğan ve büyüyen göçmen kökenli gençlere otomatik olarak Alman vatandaşlığı verilecek.
  • Vatandaşlık testinde sorulan sorular güncellenecek ve daha demokratik bir içeriğe sahip olacak.

Reformun özellikle Türk kökenli göçmenler bakımından önemli bir adım olduğu belirtiliyor. Almanya’da yaklaşık 3 milyon Türk kökenli göçmen yaşıyor. Bunların yaklaşık yarısı Alman vatandaşı. Çifte vatandaşlık hakkının genişletilmesiyle diğer yarısının da Alman vatandaşı olması kolaylaşacak.

Reformun yıl sonundan önce tamamlanması ve 2023 yılında yürürlüğe girmesi planlanıyor. Reformun Almanya’nın çok kültürlülüğünü güçlendireceği ve göçmenlerin topluma daha fazla katılımını sağlayacağı ifade ediliyor.