Almanya’da 45 şirket ve kuruluş, haftada 4 gün çalışma sistemini deneme kararı aldı

Almanya’da haftalık resmi çalışma saatlerinin en kısıtlı olduğu ülkelerden biri olarak bilinirken, 45 şirket ve kuruluş şubat ayından itibaren haftada 4 gün çalışma sistemini test etmeye başladı. Altı ay süreyle devam edecek olan bu uygulama, çalışanlarda üretkenliği artırmayı ve iş ile sosyal hayat dengesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Yeni uygulama sırasında çalışanların maaşlarında herhangi bir azalma olmayacak. Almanya’daki işçi sendikaları, geçen nisan ayında daha kısa çalışma haftalarının işlerin korunmasına ve işten çıkarmaların önlenmesine yardımcı olacağını savunarak bu konuda çağrıda bulunmuştu.

Son kamuoyu yoklamaları, çalışanların yüzde 71’inin dört gün çalışma seçeneğine sıcak baktığını ortaya koymuştu. Almanya’da ortalama çalışma haftası Dünya Ekonomik Forumu’na göre 34,2 saat olarak ölçülmüş durumda.

Uzmanlar, daha kısa çalışma haftasına sahip olan çalışanların işlerine daha bağlı olduğunu, daha az hastalık izni aldıklarını ve daha az tükenmişlik yaşadıklarını belirtiyor. İngiltere’de yapılan bir çalışma, dört günlük çalışma haftası pilot uygulamasının çalışan memnuniyetini artırdığını ve verimlilikte bir düşüşe neden olmadığını göstermişti.

Almanya, Avrupa’da haftada dört gün çalışma sistemini deneyen ülkeler arasında yer alıyor. Belçika, İngiltere ve Portekiz gibi ülkelerde de benzer uygulamalar daha önce test edilmişti.