AKP’den çocuklara cihat eğitimi!

AKP Gençlik Kolları tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı desteği ile Mersin’de gerçekleştirilen “Diriliş Muştusu Yaz Kampı”nda 18 yaşından küçük çocuklara din ve siyaset eğitimi verdiği ortaya çıktı. “Kamplarda çocuklar militanca yetiştiriliyor” diyerek yaşananlara tepki gösteren CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, kamp alanını ziyaret etti. “Neden bunlara izin veriyorsunuz” sorusuna Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş’in ‘bakanlık emri’ cevabı ile karşılaşan Atıcı, kamplara ilişkin “Bir siyasi parti 18 yaş altındaki çocuklara siyasi eğitim veremez” dedi.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre Mersin’de gençlere hizmet vermesi şartıyla kamu kurumlarından Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilen kamp alanlarının AKP Gençlik Kolları’na tahsis edildiği ortaya çıktı. ‘Diriliş Muştusu’ adı altında 1-23 Temmuz tarihleri arasında beşer günlük periyotlarla Türkiye’nin dört bir yanından getirilen çocuklara siyasi ve dini eğitim verildi. 18 yaşından küçük erkek çocuklar için planlanan kamplarda AKP’li milletvekilleri, yöneticiler, din adamları çocuklar ile bir araya getirildi.

AKP tarafından küçük yaştaki çocuklara “Ümmet Coğrafyasında Türkiye”, “Müslüman gencin yaşantısı”, “28 Şubat ve Darbeler”, “Milli ve yerli gençlik” başlıkları altında dini eğitimler verildiği öğrenildi. Ayrıca “Müslüman cihattan soğursa kaybeder. Demokrasi kâfir işidir” sözleri tartışma yaratan Nurettin Yıldız’ın cihadı anlattığı “Mücahide Kadın” kitabının kamp çağrısında yer alması ve çocuklara okutulması da dikkat çekti. Sabah namazıyla başlatılan etkinlikler “Tekbir”lerle devam ederken, verilen eğitimlerde ilahiyatçı Ramazan Sönmez’in, “Yurtta da savaş devam ediyor, cihanda da savaş devam ediyor. Ne zamana kadar, Allah’ın dini İslam yeryüzüne hâkim olup fitne, şer güçler, emperyalist güçler ortadan kalkıncaya kadar bizim mücadelemiz devam edecek” ifadeleri ve eğitimci Nevzat Arabacı’nın “Fatih kimle kavga etti? İstanbul’un surlarına Fatih Türklüğü mü getiriyordu, Kürtlüğü mü getiriyordu? Kostantin’i yenerken neyi getiriyordu? Kilise’yi cami yapacak, İslam nizamı için geliyordu” sözleri çocuklara verilen eğitimin şeklini de gözler önüne serdi.

Hesap günü gelince

Gün boyunca çeşitli etkinliklere katılan çocuklara 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde sabaha kadar nöbet tutturulan kampta, İsrail’in Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya girişi engellemesiyle başlayan olayların ardından mumlarla “FreeQuds” (Özgür Kudüs) yazdırılırken, “Hesap günü gelince, Yağmur yüzümüze değince, Güneş bir mızrak boyu yükselince, Çıkacağız yola, Çıkacağız yola” ifadelerinin yer aldığı, ‘Diriliş’ şiiri okutuldu. Ayrıca çocuklara Osmanlı savaş sanatı olarak kabul edilen “matrak” öğretildiği de kamp görüntülerinde yer aldı.

Bakanlık emri

AKP’nin gençlik kamplarının ardından CHP’li Atıcı bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş’e “Diriliş Muştusu Yaz Kampı”na neden izin verdiğini soran Atıcı, Müdür Güneş’in “Bana gelen emir üzerine izin verdim” yanıtı ile karşılaştı. Atıcı, “Burada 2 tane çok büyük hata var. Kanunsuzluk, suç var. Devletin bu kampları herhangi bir siyasi partiye açılamaz. Burası bir siyasi partiye tahsis edilemez” dedi. Siyasi partilerin çocuklara yönelik bu tür kamplar düzenlemesinin yasak olduğunu belirten Atıcı, “Bir siyasi parti 18 yaş altındaki çocuklara siyasi eğitim veremez. Bu da bir suçtur. İki suçu bir araya getirip insanların gözü önüne koyuyoruz. Orada bu çocukları alıp siyasi eğitim verenler militan yetiştirmek istiyorlar” dedi.