Agrobay işçileri yaşadıklarını anlattı: “Patron yalan konuşmasın”

Agrobay Seracılık’ta işten çıkarılan işçiler, çalıştıkları süre boyunca geçirdikleri iş kazalarına rapor alamadıklarını, ücretsiz izne çıkarıldıklarını, buna itiraz ettikleri içinde işten atıldıklarını anlattı.

İzmir Bergama’da bulunan Agrobay Seracılık şirketinde çalışırken işten çıkarılan işçiler, yaşadıklarını Tarım İşçileri Sendikası (Tarım Sen) binasında yapılan forumda anlattı. Çok sayıda kişinin katıldığı panelde işçiler, mücadelelerini ve bundan sonraki yol haritalarını tartıştı.

Forumda ilk olarak konuşan Tarım Sen Başkanı Umut Kocagöz, eylemlerinin 60’ıncı günü olduğunu hatırlatarak, uyarı eylemleri, konsolosluklar önünde eylemler yaptıklarını, Meclis’e gittiklerini belirtti. 39 kişinin işten atılmasının sebebinin sendika üyesi olmaları olduğunu belirten Kocagöz, “İşçilerin işten atılmaları engellemek için işletmenin giriş çıkışını kapattıkları bir eylem oldu. O günden beri eylem devam ediyor. Normalde direnişimizin 3’üncü etabı olarak Ankara’ya yürüme kararı almıştık. Ama direnişimize istinaden Çalışma Bakanlığı tarafından başlatılan bir soruşturma var. Sigortasız çalıştırma, sendika üyeliği nedeniyle işten çıkarma, eksik maaş yatırma gibi konulardan yapılan bu soruşturma nedeniyle yürüyüşümüz erteledik” dedi.

Yaşadığı iş kazalarını anlattı

Ardından Agrobay Seracılık’ta işten çıkarılan işçiler tek tek söz alarak yaşadıklarını anlattı. İşçilerden Şirin Yıldırım, çalıştıkları dönem sürekli ücretsiz izinlere zorlandığını kaydetti. Bayramların ve resmi tatillerde bile çalışmaya zorlandıklarını söyleyen Yıldırım, “Tatillerde işe gelmeyenlerin isimlerini alıp, ücretsiz izne gönderdiler. Cenazemiz olsa bile gidemedik, bir gün işe gitmediğimizde 2 gün paramız kesildi. İp atarken düştüm, omurga kemiğim kırıldı. 20 gün rapor aldım, sonra kolumu çatlattım. Ama ‘evde kırdım’ dedim. Kimyasal ilaçları bize attırdıkları için karaciğerimde enzimler çalışmıyor. Patron yalan konuşmasın, gelsin karşımıza öyle konuşsun” ifadelerini kullandı.

‘5 ay ücretsiz izne gönderildik’

İşçilerden Dudu Güven, serada çalışırken astım olduğunu, 5 ay ücretsiz izne gönderildiğini ardından da işten çıkarıldığını söylerken, işçilerden Behice Karabulut da işten atıldıklarında bütün haklarını alacaklarının söylendiğini belirtti. Ama ne maaşlarını ne de tazminatlarını alamadıklarını söyleyen Karabulut, “Kardeşimi öldürdüler. Ama ben eylemlerde olduğum için ne kardeşimi görebildim ne de acımı yaşayabildim. Kod 46 ile işten çıkarmasalardı bunları yaşamayacaktım. Ama haklarımızı söke söke alacağız” dedi.

‘Her ay 400-500 TL kesildi’

İşçilerden Ayşe Çimen ise maaşlarının düzgün yatırılmasını istedikleri için iş bıraktıklarını, şirketin ise dertlerini dinlemek yerine kendilerine hakaret ettiğini söyledi. Maaşlarından her ay 400-500 TL kesildiğini dile getiren Çimen, “Firma, çalışanları 5 ayrı şirkette gösteriyorlar. Bizim maaşlarımızı, tazminatlarımızı hesaplayıp versinler. Onlardan iş de yüzlerini görmek de istemiyoruz” diye konuştu.

Diğer işçiler de yine yıllarca sigortasız çalıştırıldıklarını, iş kazaları geçirmelerine rağmen rapor alamadıklarını, ücretsiz izinlere çıkarıldıklarını ve buna itiraz ettikleri için işten çıkarıldıklarını söyledi.

İşçilerin ardından sendika yöneticileri ve işçiler, katılımcıların sorularını cevapladı. (MA)