ABD’li biyo-teknoloji firması, soyu tükenen mamutları geri getirebileceğini iddia etti

Birçok bilim-kurgu filminde ve romanlarda soyu tükenen dinozorların Dünya’ya yeniden döndüğü ve insanlık için büyük tehlike yarattığına dair farklı hikayeler konu alınır.

ABD merkezli Colossal Biosciences şirketinin iddiasıysa bu bilim-kurgu hayaline çok da uzak değil.

Şirket, soyu tükenen kürklü mamutları üzerlerinde çalıştıkları biyo-teknoloji yöntemiyle Kuzey Kutbu tundralarına geri getirebileceklerini öne sürdü.

Harvard Üniversitesi ile finansal işbirliği olan biyo-teknoloji firması Colossal Biosciences, zarar gören ekosistemleri onarmak ve iklim değişikliğinin etkilerini yavaşlatma ve hatta durdurma adına soyu tükenen hayvanları geri getirebileceklerini, yaptıkları çalışmaların küresel ısınmayla mücadelede büyük potansiyeli olduğunu belirtti.

Colossal Biosciences icra kurulu başkanı (CEO) Ben Lamm konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İnsanlık daha önce ekosistemleri yeniden inşa etmek, Dünyamızı iyileştirmek ve soyu tükenmiş hayvanları yeniden türetmek yoluyla böyle bir teknoloji kullanmadı.” diye konuştu.

Lamm, geliştirdikleri teknolojiyi soyu tükenmiş mamutları yeniden Dünya ekosistemine geri getirmenin yanı sıra, insanların etkisi sebebiyle nesli tehlikeye giren hayvanların sayısının artırılması için de kullanabileceklerini ifade ediyor.

Bir mamut ve yavrusunun gerçek boyutlardaki maketi.