ABD Otomotiv Devlerinde Tarihi Grev: Ford, GM ve Stellantis Fabrikaları Durdu!

ABD’nin Detroit kentinde, General Motors (GM), Ford ve Chrysler’in ana şirketi Stellantis’in Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası (UAW) üyesi yaklaşık 13 bin işçi, eş zamanlı bir greve gitti. Bu büyük işçi eylemi, ABD’de son yılların en büyüğü olarak tarihe geçmesi bekleniyor. Grev nedeniyle, popüler modellerden Ford Bronco, Jeep Wrangler ve Chevrolet Colorado kamyonetlerinin üretimi duracak.

UAW Başkanı Shawn Fain, sendikanın şimdilik geniş kapsamlı bir genel grevden uzak duracağını, ancak yeni sözleşmeler üzerinde anlaşmaya varılmaması halinde tüm seçeneklerin açık olduğunu belirtti. Fain, eş zamanlı grev planlarını eski sözleşmenin sona ermesine sadece iki saat kala Facebook adresinde duyurdu ve “Tarihimizde ilk kez üç büyüklerin üçünde de greve gideceğiz” dedi.

Grev, toplam 12 bin 700 işçiyi etkileyecek ve Ford, GM ve Stellantis’in işlettiği tesislerde gerçekleşecek. Bu tesisler, “Detroit Üçlüsü” olarak bilinen üç büyük otomobil üreticisinin en karlı araçlarının üretimi için kritik öneme sahip.

Sendika, işçiler için daha yüksek ücretler ve iş güvenliği konusunda daha etkili önlemler alınmasını talep ediyor. Özellikle yüzde 40 ücret artışı ve şirketlerin elde ettiği gelirden daha büyük bir pay istiyorlar. Ancak işveren, maaşları sadece yüzde 20 oranında artırmayı teklif ediyor.

Ford, sendikanın taleplerini yerine getirilmesi halinde maliyetlerin artacağını ve özellikle Tesla gibi elektrikli araç üreticileri karşısında rekabet edemeyeceklerini iddia ediyor.

GM yöneticisi Gerald Johnson ise işçi taleplerinin şirkete 100 milyar dolar ek maliyet getireceğini ve bunu karşılamalarının mümkün olmadığını belirtti. Sendika ise şirketlerin hisse geri alımlarına ve yönetici maaşlarına milyarlarca dolar harcadığını savunarak, işçi taleplerinin uygulanabilir olduğunu savunuyor.

Deutsche Bank, grevin her bir otomobil üreticisine haftalık üretim kaybı nedeniyle gelirlerinde yaklaşık 400 milyon ila 500 milyon dolar arasında zarara neden olacağını tahmin ediyor.

NHY/ Euronews